Lifetime Parts
Warranty
+ 2 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
CDA VM551SS
Built-In Microwave, Stainless Steel
£189
Save £110
Was £299
£209 with delivery
- Product code: 1190998:1/NP
- DAMAGED ITEM - WAS £299
- Capacity (Usable Litres) - 17
- Power Output - 700 W
- LED timer and clock
- 5 microwave power levels
- Warranty - Lifetime parts and 2 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 382 x 595 x 320
| Type | Built-In Microwave |
| Brand | CDA |
| Model | VM551SS |
| Also known as: | 1190998:1 |
| EAN: | 0200000003973 |
| This item is without its original packaging and has been discounted accordingly to clear. | |
| Please see photographs of the product in above carousel. Damage is identified with a blue arrow. It has been repackaged and comes with its full warranty. |
| LED timer and clock | |
| 5 microwave power levels: 700 W max | |
| Manual defrost | |
| Microwave function | |
| Auto defrost | |
| Quick start | |
| Auto cook: 8 auto cook programmes | |
| Control: Rotary Knob & Buttons | |
| Acoustic end of programme signal | |
| Not suitable for built- under worktop fitting | |
| Safety key lock | |
| Stainless steel interior | |
| Left hand hinged door |
| Appliance placement | Built-in |
| Product type | Solo microwave |
| Interior capacity | 17 L |
| Microwave power | 700 W |
| Control type | Buttons, Rotary |
| Built-in display | Yes |
| Product colour | Black, Stainless steel |
| Door open type | Button |
| Door hinge | Left |
| Turntable | Yes |
| Turntable size | 245 mm |
| Interior light | Yes |
| Display type | LED |
| Integrated clock | Yes |
| Clock type | Electronic |
| Timer | Yes |
| Timer type | Digital |
| Child lock | Yes |
| Turntable material | Glass |
| Cord length | 1 m |
| Certification | WEEE |
| Defrost function | Yes |
| Auto cook function | Yes |
| Number of auto cooking programs | 8 |
| Defrost programs quantity | 2 |
| Connected load | 1050 W |
| Current | 5 A |
| Power plug type | Type G |
| Width | 595 mm |
| Depth | 320 mm |
| Height | 382 mm |
| Interior dimensions (W x D x H) | 300 x 290 x 194 mm |
| Installation compartment width | 560 mm |
| Installation compartment depth | 300 mm |
| Installation compartment height | 362 mm |
Lifetime parts and 2 years labour, subject to registration within 60 days of purchase. If not registered within 60 days of purchase a standard 24 month part and labour warranty applies. Proof of purchase required. To activate your warranty go to www.cda.co.uk/warranty/.
Lifetime Parts
Warranty
+ 2 Year Labour
Customers also bought
Damaged Item
This item is without its original packaging and has been discounted accordingly to clear.
Please see photographs of the product in the images carousel. Damage is identified with a blue arrow. It has been repackaged and comes with its full warranty.
Free or Next Day Delivery
from 3rd April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£2.29
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £63 with a 3 month plan. Read More
Loading
You've added an item to your basket.