5
Year Parts
Warranty
+ 2 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
CDA CDI4121
Fully Integrated Slimline Dishwasher, 10 Place Settings, E Rated
£299
Service that goes further
- Product code: 1191616
- Place Settings - 10
- Half Load
- LED rinse aid indicator
- LED salt indicator
- Warranty - 5 years parts and 2 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 820 x 448 x 550
Energy
Rating
| Type | Fully Integrated Slimline Dishwasher |
| Brand | CDA |
| Model | CDI4121 |
| Also known as: | 1191616 |
| EAN: | 5055833407224 |
| Half Load | |
| LED rinse aid indicator | |
| LED salt indicator | |
| Acoustic end of programme signal | |
| Place settings: 10 | |
| Electronic softener adjustment | |
| Number of baskets: 2 | |
| Basket colour: Grey | |
| Adjustable Feet | |
| Stainless steel filter | |
| 1-19 hour delay timer | |
| 2 spray levels | |
| Drying System: Super Active | |
| Antibacterial Filter | |
| Mug Shelf | |
| LED Info dot beam to the floor | |
| Aquazone | |
| White LED indicators |
| Appliance placement | Fully built-in |
| Product size | Slimline (45 cm) |
| Custom panel-ready | Yes |
| Door colour | Black |
| Built-in display | Yes |
| Control panel colour | Black |
| Control type | Buttons |
| Display type | LED |
| Built-in water softener | Yes |
| Cord length | 1.65 m |
| Inlet hose length | 1.47 m |
| Outlet hose length | 1.47 m |
| Water fill | Cold |
| Cutlery compartment type | Basket |
| Tub material | Metal |
| Number of place settings | 10 place settings |
| Number of washing programs | 6 |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 47 dB |
| Dishwashing programs | Hygiene 70°C, Intensive, Pre-wash, Quick |
| Temperature (max) | 70 °C |
| Cycle time | 202 min |
| Delayed start timer | Yes |
| Delay start (max) | 19 h |
| Half-load | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Remaining time indication | Yes |
| Buzzer | Yes |
| Salt indicator | Yes |
| Rinse aid indicator | Yes |
| Energy efficiency class | E |
| Water consumption per cycle | 9 L |
| Energy consumption per 100 cycles | 76 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Power consumption (left-on) | 1 W |
| Power consumption (off) | 0.5 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Power plug type | Type G |
| Width | 448 mm |
| Depth | 550 mm |
| Height | 820 mm |
| Weight | 32 kg |
| Package width | 494 mm |
| Package depth | 661 mm |
| Package height | 861 mm |
| Package weight | 34 kg |
| Country of origin | Turkey |
5 years parts and 2 years labour, subject to registration within 60 days of purchase.If not registered within 60 days of purchase a standard 24 month part and labour warranty applies. Proof of purchase required. To activate your warranty go to www.cda.co.uk/warranty/.
5
Year Parts
Warranty
+ 2 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Fully Integrated Dishwashers
A fully integrated dishwasher is built into your cabinetry, completely concealing the appliance. The controls can be found on the inside edge of the door. This is the most effective way to achieve a seamless kitchen aesthetic. All fully integrated dishwashers will need a full-height furniture door and plinth for installation - if you're buying a replacement, it's likely you already have these in place.
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.

Loading
You've added an item to your basket.