Lifetime Parts
Warranty
+ 2 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
CDA ECH63SS
60cm Chimney Cooker Hood, Stainless Steel, C Rated
£99
Save £11
Was £110
£105 with delivery
- Product code: 1193725
- Extraction Rate (m³/h) - 475
- Extraction Type - Ducted/Recirculating
- Push button
- 3 speeds
- Warranty - Lifetime parts and 2 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 644 x 600 x 500
Energy
Rating
| Type | 60cm Chimney Cooker Hood |
| Brand | CDA |
| Model | ECH63SS |
| Also known as: | 1193725 |
| EAN: | 5055833407651 |
| Push button | |
| Ducted/re-circulating installation | |
| 3 speeds | |
| Height adjustable |
| Maximum extraction power | 475 m³/h |
| Type of extraction | Ducted/Recirculating |
| Fluid dynamic efficiency class | D |
| Lighting efficiency class | A |
| Grease filtering efficiency class | C |
| Number of speeds | 3 |
| Noise level | 64 dB |
| Type | Built-in |
| Product colour | Stainless steel |
| Control type | Buttons |
| Exhaust connection diameter | 150 mm |
| Grease filter type | Aluminium |
| Number of filters | 2 pc(s) |
| Dishwasher proof filter | Yes |
| Removable filter | Yes |
| Washable filter | Yes |
| Number of bulbs | 2 bulb(s) |
| Bulb type | LED |
| Lighting position | Back |
| Annual energy consumption | 71 kWh |
| Motor power | 150 W |
| Power consumption (typical) | 158 W |
| AC input voltage | 230 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Energy efficiency class (old) | C |
| Width | 600 mm |
| Depth | 500 mm |
| Height | 644 mm |
| Height (max) | 1024 mm |
| Weight | 8.1 kg |
| Package dimensions (WxDxH) | 655 x 300 x 560 mm |
| Package width | 655 mm |
| Package depth | 300 mm |
| Package height | 560 mm |
| Package weight | 8.1 kg |
| Dimensions (WxDxH) | 600 x 500 x 644 mm |
| Country of origin | China |
| Net weight | 9.6 kg |
Lifetime parts and 2 years labour, subject to registration within 60 days of purchase. If not registered within 60 days of purchase a standard 24 month part and labour warranty applies. Proof of purchase required. To activate your warranty go to www.cda.co.uk/warranty/.
Lifetime Parts
Warranty
+ 2 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
We will send this item to you via DPD or APC for only £6. Delivery will usually be within 24-48 hours.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£2.99
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £33 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More





Loading
You've added an item to your basket.