5
Year Parts
Warranty
+ 2 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
CDA CCG60BL
Canopy Cooker Hood, Black, A Rated
£249
Service that goes further
- Product code: 1193912
- Extraction Rate (m³/h) - 540
- Extraction Type - Ducted/Recirculating
- Off Timer
- Gesture control
- Warranty - 5 years parts and 2 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 283 x 598 x 290
Energy
Rating
| Type | Canopy Cooker Hood |
| Brand | CDA |
| Model | CCG60BL |
| Also known as: | 1193912 |
| EAN: | 5055833407903 |
| Off Timer | |
| Gesture control | |
| Ducted/re-circulating installation | |
| Speeds: 3 speeds plus booster | |
| Touch control |
| Maximum extraction power | 540 m³/h |
| Type of extraction | Ducted/Recirculating |
| Fluid dynamic efficiency class | A |
| Lighting efficiency class | B |
| Grease filtering efficiency class | C |
| Number of speeds | 4 |
| Noise level | 45 dB |
| Boost function | Yes |
| Noise level (low speed) | 45 dB |
| Noise level (medium speed) | 53 dB |
| Noise level (high speed) | 64 dB |
| Minimum distance from electric hob | 450 mm |
| Minimum distance from gas hob | 650 mm |
| Minimal distance from hob | 6500 mm |
| Type | Built-in |
| Product colour | Black |
| Built-in display | Yes |
| Timer | Yes |
| Control type | Touch |
| Grease filter type | Aluminium |
| Dishwasher proof filter | Yes |
| Washable filter | Yes |
| Bulb type | LED |
| Lighting position | Front |
| Energy efficiency class | A |
| Annual energy consumption | 40 kWh |
| Connected load | 95 W |
| AC input voltage | 230 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Width | 598 mm |
| Depth | 290 mm |
| Depth (min) | 290 mm |
| Depth (max) | 290 mm |
| Height | 283 mm |
| Height (min) | 283 mm |
| Height (max) | 283 mm |
| Weight | 11.2 kg |
| Package dimensions (WxDxH) | 665 x 365 x 405 mm |
| Package width | 665 mm |
| Package depth | 365 mm |
| Package height | 405 mm |
| Package weight | 12.5 kg |
| Dimensions (WxDxH) | 598 x 290 x 283 mm |
| Light source | LED |
| Country of origin | China |
| Noise level (max) | 66 dB |
| Net weight | 11.2 kg |
5 years parts and 2 years labour, subject to registration within 60 days of purchase.If not registered within 60 days of purchase a standard 24 month part and labour warranty applies. Proof of purchase required. To activate your warranty go to www.cda.co.uk/warranty/.
5
Year Parts
Warranty
+ 2 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.

Loading
You've added an item to your basket.