Lifetime Parts
Warranty
+ 2 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
CDA Betty Barley Retro
Static Fridge Freezer, 80/20, Cream, D Rated
£289
Save £60
Was £349
£309 with delivery
- Product code: 1194118/NP
- EX DISPLAY - WAS £349 - THIS PRODUCT MAY HAVE SOME SMALL MARKS/SCRATCHES
- Net Capacity - Fridge 162 Litres/Freezer 44 Litres
- Stylish top-mounted fridge freezer
- 4* Freezer rating
- D rated energy rating
- Warranty - Lifetime parts and 2 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1440 x 550 x 615
Energy
Rating
| Type | Static Fridge Freezer |
| Brand | CDA |
| Model | Betty Barley |
| Also known as: | 1194118 |
| EAN: | 0200000001089 |
| This product has been on display in our showroom and may have some small marks/scratches. | |
| It is therefore without its original packaging and has been discounted accordingly to clear. | |
| It has been carefully inspected and repackaged and comes with its full warranty. |
| Stylish top-mounted fridge freezer | |
| 4* Freezer rating | |
| D rated energy rating | |
| Integrated Wine rack |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | Cream |
| Colour name | Barley |
| Door hinge | Right |
| Door opening angle | 180° |
| Control type | Rotary |
| Shelves material | Glass |
| Adjustable shelves | Yes |
| Number of compressors | 1 |
| Climate class | N-ST |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 39 dB |
| Total gross capacity | 206 L |
| Minimum operating temperature | 16 °C |
| Maximum operating temperature | 38 °C |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Fridge net capacity | 162 L |
| Fridge number of shelves/baskets | 4 |
| Number of vegetable drawers | 1 |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Bottle rack | Yes |
| Freezer position | Top-placed |
| Freezer net capacity | 44 L |
| Storage time during power failure | 11 h |
| Star rating | 4* |
| Freezer number of shelves/baskets | 1 |
| Fresh zone compartment | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Cord length | 1.55 m |
| Energy efficiency class | D |
| Annual energy consumption | 114.18 kWh |
| Energy efficiency scale | A+ to D |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Width | 550 mm |
| Depth | 615 mm |
| Height | 1440 mm |
| Weight | 40.5 kg |
| Package dimensions (WxDxH) | 580 x 740 x 1505 mm |
| Package weight | 46 kg |
| Package width | 580 mm |
| Package depth | 740 mm |
| Package height | 1505 mm |
| Package weight | 46 kg |
| Country of origin | China |
| Thermostat | Yes |
| Control position | Internal |
| Form factor | Upright |
| Built-in freezer | Yes |
| Dimensions (WxDxH) | 550 x 615 x 1440 mm |
| Fridge number of compressors | 1 |
| Light source | LED Light |
| Number of drawers | 1 drawer(s) |
| Gross weight | 46 kg |
| Split type | 70/30 |
| Cooling system type | Compressor |
| Ean | 5055833408009 |
| Wine rack | Yes |
| Net weight | 40.5 kg |
Lifetime parts and 2 years labour, subject to registration within 60 days of purchase. If not registered within 60 days of purchase a standard 24 month part and labour warranty applies. Proof of purchase required. To activate your warranty go to www.cda.co.uk/warranty/.
Lifetime Parts
Warranty
+ 2 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Ex Display Item
This product has been on display in our showroom and may have some small marks/scratches.
It is therefore without its original packaging and has been discounted accordingly to clear.
It has been carefully inspected and repackaged and comes with its full warranty.
Free or Next Day Delivery
from 29th April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£3.49
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £96.33 with a 3 month plan. Read More

Loading
You've added an item to your basket.