2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Amica FK1964
Static Fridge Freezer, 50/50, White, E Rated
£239
Service that goes further
- Product code: 1194217
- Net Capacity - Fridge 98 Litres/Freezer 55 Litres
- 50cm freestanding 50/50 fridge freezer
- Mechanical control
- Height adjustable feet
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1299 x 500 x 565
Energy
Rating
| Type | Static Fridge Freezer |
| Brand | Amica |
| Model | FK1964 |
| Also known as: | 1194217 |
| EAN: | 5055833409426 |
| 50cm freestanding 50/50 fridge freezer | |
| Mechanical control | |
| Height adjustable feet | |
| Reversible door |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | White |
| Reversible doors | Yes |
| Control type | Rotary |
| Refrigerating medium | R600a |
| Refrigerating medium weight | 42 g |
| Housing material | Metal |
| Shelves material | Glass |
| Adjustable shelves | Yes |
| Door balconies material | Plastic |
| Number of compressors | 1 |
| Total net capacity | 153 L |
| Climate class | N-ST |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 40 dB |
| Total gross capacity | 161 L |
| Minimum operating temperature | 16 °C |
| Maximum operating temperature | 38 °C |
| Fridge net capacity | 98 L |
| Fridge number of shelves/baskets | 1 |
| Number of vegetable drawers | 1 |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | Incandescent |
| Number of removable shelves | 1 |
| Fridge door balconies | 3 |
| Egg balcony | Yes |
| Freezer position | Bottom-placed |
| Freezer net capacity | 55 L |
| Freezing capacity | 2.5 kg/24h |
| Storage time during power failure | 9 h |
| Star rating | 4* |
| Freezer number of shelves/baskets | 3 |
| Ice cube tray | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Castor wheels | Yes |
| Cord length | 1.55 m |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 190 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy efficiency index (EEI) | 100 |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 13 A |
| Power plug type | Type G |
| Width | 500 mm |
| Depth | 565 mm |
| Height | 1299 mm |
| Weight | 38 kg |
| Package volume | 444478 cm³ |
| Package width | 535 mm |
| Package depth | 620 mm |
| Package height | 1340 mm |
| Package weight | 42 kg |
| Country of origin | China |
2 years parts and labour. Keep a copy of your Sales Invoice as proof of purchase.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.

Loading
You've added an item to your basket.