2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Amica FK1974
Static Fridge Freezer, 50/50, White, E Rated
£299
Service that goes further
- Product code: 1194218
- Net Capacity - Fridge 116 Litres/Freezer 56 Litres
- Reversible doors
- Interior light
- Height adjustable feet
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1409 x 500 x 565
Energy
Rating
| Type | Static Fridge Freezer |
| Brand | Amica |
| Model | FK1974 |
| Also known as: | 1194218 |
| EAN: | 5055833409433 |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | White |
| Reversible doors | Yes |
| Refrigerating medium | R600a |
| Refrigerating medium weight | 42 g |
| Fridge net capacity | 180 L |
| Fridge interior light | Yes |
| Cord length | 1.55 m |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Power plug type | Type G |
| Width | 500 mm |
| Depth | 565 mm |
| Height | 1409 mm |
| Weight | 42 kg |
| Package volume | 480965 cm³ |
| Package width | 535 mm |
| Package depth | 620 mm |
| Package height | 1450 mm |
| Package weight | 46 kg |
| Country of origin | China |
2 years parts and labour. Keep a copy of your Sales Invoice as proof of purchase.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.

Loading
You've added an item to your basket.