5
Year Parts
Warranty
+ 2 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
CDA CDI6210
Fully Integrated Dishwasher, 15 Place Settings, E Rated
£469
Service that goes further
- Product code: 1194346
- Place Settings - 15
- Antibacterial Filter
- Drying System: Turbo
- Mug Shelf
- Warranty - 5 years parts and 2 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 820 x 598 x 550
Energy
Rating
| Type | Fully Integrated Dishwasher |
| Brand | CDA |
| Model | CDI6210 |
| Also known as: | 1194346 |
| EAN: | 5055833408344 |
| Antibacterial Filter | |
| Drying System: Turbo | |
| Mug Shelf | |
| LED Info dot beam to the floor | |
| White LED indicators | |
| Sliding Door Hinges | |
| Place settings: 15 | |
| Spray levels: 3 | |
| Half Load | |
| LED rinse aid indicator | |
| LED salt indicator | |
| Hour delay timer: 1-19 | |
| Acoustic end of programme signal | |
| Lower basket with folding racks | |
| Number of baskets: 3 | |
| Basket colour: Grey | |
| Adjustable Feet | |
| Height adjustable upper basket |
| Appliance placement | Fully built-in |
| Product size | Full size (60 cm) |
| Door colour | Black |
| Built-in display | Yes |
| Inner components colour | Grey |
| Product height | Standard (80 - 85 cm) |
| Control panel colour | Black |
| Control type | Buttons |
| Built-in water softener | Yes |
| Concealed heating element | Yes |
| Cord length | 1.65 m |
| Inlet hose length | 1.47 m |
| Outlet hose length | 1.47 m |
| Water fill | Cold |
| Number of baskets | 2 basket(s) |
| Cutlery compartment type | Drawer |
| Tub material | Stainless steel |
| Number of place settings | 15 place settings |
| Number of washing programs | 7 |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 45 dB |
| Dishwashing programs | Eco |
| Number of temperature settings | 5 |
| Extra dry | Yes |
| Number of spray zones | 3 |
| Floor indicator light | Yes |
| Salt indicator | Yes |
| Rinse aid indicator | Yes |
| Energy efficiency class | E |
| Width | 598 mm |
| Depth | 550 mm |
| Height | 820 mm |
| Package dimensions (WxDxH) | 644 x 661 x 851 mm |
| Package width | 644 mm |
| Package depth | 661 mm |
| Package height | 851 mm |
| Dimensions (WxDxH) | 598 x 550 x 820 mm |
| Quick wash | Yes |
| Country of origin | Turkey |
5 years parts and 2 years labour, subject to registration within 60 days of purchase.If not registered within 60 days of purchase a standard 24 month part and labour warranty applies. Proof of purchase required. To activate your warranty go to www.cda.co.uk/warranty/.
5
Year Parts
Warranty
+ 2 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Fully Integrated Dishwashers
A fully integrated dishwasher is built into your cabinetry, completely concealing the appliance. The controls can be found on the inside edge of the door. This is the most effective way to achieve a seamless kitchen aesthetic. All fully integrated dishwashers will need a full-height furniture door and plinth for installation - if you're buying a replacement, it's likely you already have these in place.
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.

Loading
You've added an item to your basket.