2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Amica FK2623F
Frost Free Fridge Freezer, 50/50, White, E Rated
£369
- Product code: 1194467
- Net Capacity - Fridge 142 Litres/Freezer 97 Litres
- Standby function
- Reversible doors
- LED interior lighting
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1660 x 540 x 595
Energy
Rating
| Type | Frost Free Fridge Freezer |
| Brand | Amica |
| Model | FK2623F |
| Also known as: | 1194467 |
| EAN: | 5055833409419 |
| Standby function | |
| Reversible doors | |
| LED interior lighting | |
| Height adjustable feet | |
| Display type: Mechanical |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | White |
| Door hinge | Right |
| Reversible doors | Yes |
| Refrigerating medium | R600a |
| Shelves material | Glass |
| Adjustable shelves | Yes |
| Total net capacity | 240 L |
| Climate class | N-ST |
| Noise emission class | D |
| Noise level | 42 dB |
| Minimum operating temperature | 16 °C |
| Maximum operating temperature | 38 °C |
| Fridge net capacity | 142 L |
| Fridge number of shelves/baskets | 3 |
| Number of vegetable drawers | 1 |
| Cooling system | Static |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Number of removable shelves | 3 |
| Fridge door balconies | 3 |
| Egg balcony | Yes |
| Freezer position | Bottom-placed |
| Freezer net capacity | 97 L |
| Freezing capacity | 4.6 kg/24h |
| Storage time during power failure | 10 h |
| Star rating | 4* |
| Freezer number of shelves/baskets | 4 |
| Freezer temperature (min) | -18 °C |
| Ice cube tray | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Cord length | 2.1 m |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 228 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Width | 540 mm |
| Depth | 595 mm |
| Height | 1660 mm |
| Weight | 51 kg |
| Package width | 578 mm |
| Package depth | 632 mm |
| Package height | 1712 mm |
| Package weight | 55 kg |
2 years parts and labour. Keep a copy of your Sales Invoice as proof of purchase.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Free or Next Day Delivery
from 23rd May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£4.19
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £123 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More





Loading
You've added an item to your basket.