2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Amica FD1714
Static Fridge Freezer, 80/20, White, E Rated
£199
Service that goes further
- Product code: 1194468
- Net Capacity - Fridge 49 Litres/Freezer 22 Litres
- Interior light
- Height adjustable feet
- Reversible doors
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 845 x 480 x 445
Energy
Rating
| Type | Static Fridge Freezer |
| Brand | Amica |
| Model | FD1714 |
| Also known as: | 1194468 |
| EAN: | 5055833409402 |
| Interior light | |
| Height adjustable feet | |
| Reversible doors | |
| Control system: Mechanical |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | White |
| Reversible doors | Yes |
| Control type | Rotary |
| Refrigerating medium | R600a |
| Refrigerating medium weight | 29 g |
| Total net capacity | 71 L |
| Climate class | N-ST |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 39 dB |
| Minimum operating temperature | 16 °C |
| Maximum operating temperature | 38 °C |
| Fridge net capacity | 49 L |
| Fridge number of shelves/baskets | 2 |
| Number of vegetable drawers | 1 |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | Incandescent |
| Number of removable shelves | 1 |
| Freezer position | Top-placed |
| Freezer net capacity | 22 L |
| Freezing capacity | 2 kg/24h |
| Storage time during power failure | 7 h |
| Star rating | 4* |
| Freezer number of shelves/baskets | 1 |
| Adjustable feet | Yes |
| Cord length | 1.55 m |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 166 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy efficiency index (EEI) | 99.7 |
| Power plug type | Type G |
| Width | 480 mm |
| Depth | 445 mm |
| Height | 845 mm |
| Weight | 24 kg |
| Package volume | 202275 cm³ |
| Package width | 500 mm |
| Package depth | 465 mm |
| Package height | 870 mm |
| Package weight | 26 kg |
| Country of origin | China |
2 years parts and labour. Keep a copy of your Sales Invoice as proof of purchase.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.

Loading
You've added an item to your basket.