2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Amica BK3163/2
Static Integrated Fridge Freezer, Sliding Hinge, 70/30, E Rated
£399
Service that goes further
- Product code: 1194535
- Net Capacity - Fridge 182 Litres/Freezer 60 Litres
- Interior light fridge (type and quantity): LED
- Reversible doors
- Height adjustable feet
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1769 x 540 x 540
Energy
Rating
| Type | Static Integrated Fridge Freezer |
| Brand | Amica |
| Model | BK3163/2 |
| Also known as: | 1194535, BK31632 |
| EAN: | 5055833409181 |
| Interior light fridge (type and quantity): LED | |
| Reversible doors | |
| Height adjustable feet | |
| Control system: Mechanical | |
| Wine rack: 1 | |
| In-door balconies: 4 | |
| Egg tray | |
| Adjustable glass shelves: 4 | |
| Salad crisper drawers: 2 |
| Product colour | White |
| Door hinge | Left |
| Reversible doors | Yes |
| Shelves material | Glass |
| Adjustable shelves | Yes |
| Total net capacity | 242 L |
| Noise level | 40 dB |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Fridge net capacity | 182 L |
| Number of vegetable drawers | 2 |
| Super Cool function | Yes |
| Cooling system | Static |
| Fridge interior light | Yes |
| Automatic defrost (fridge) | Yes |
| Fridge door balconies | 4 |
| Egg balcony | Yes |
| Bottle rack | Yes |
| Freezer net capacity | 60 L |
| Freezing capacity | 3.5 kg/24h |
| Freezer number of shelves/baskets | 3 |
| Fast freeze function | Yes |
| Door open alarm | Yes |
| Temperature alarm | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 221 kWh |
| Width | 540 mm |
| Depth | 540 mm |
| Height | 1769 mm |
| Package weight | 54.5 g |
2 years parts and labour. Keep a copy of your Sales Invoice as proof of purchase.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
Currently out of stock
We will contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.

Loading
You've added an item to your basket.