Lifetime Parts
Warranty
+ 2 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
CDA FW872
Static Integrated Fridge Freezer, Sliding Hinge, 70/30, E Rated
£499
Service that goes further
- Product code: 1194545
- Net Capacity - Fridge 182 Litres/Freezer 60 Litres
- Integrated 70/30 fridge freezer
- LED interior lighting
- Electronic control
- Warranty - Lifetime parts and 2 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1769 x 540 x 540
Energy
Rating
| Type | Static Integrated Fridge Freezer |
| Brand | CDA |
| Model | FW872 |
| Also known as: | 1194545 |
| EAN: | 5055833409143 |
| Integrated 70/30 fridge freezer | |
| LED interior lighting | |
| Electronic control | |
| Height adjustable feet | |
| Reversible doors |
| Appliance placement | Built-in |
| Product colour | White |
| Built-in display | Yes |
| Door hinge | Right |
| Reversible doors | Yes |
| Control type | Buttons |
| Refrigerating medium | R600a |
| Refrigerating medium weight | 80 g |
| Shelves material | Glass |
| Door balconies material | Plastic |
| Number of compressors | 1 |
| Total net capacity | 242 L |
| Climate class | SN-ST |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 39 dB |
| Total gross capacity | 251 L |
| Minimum operating temperature | 10 °C |
| Maximum operating temperature | 38 °C |
| Fridge net capacity | 182 L |
| Fridge number of shelves/baskets | 4 |
| Number of vegetable drawers | 2 |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Number of removable shelves | 3 |
| Fridge door balconies | 4 |
| Egg balcony | Yes |
| Door bottle balcony | Yes |
| Bottle rack | Yes |
| Freezer position | Bottom-placed |
| Freezer net capacity | 60 L |
| Freezing capacity | 2.5 kg/24h |
| Storage time during power failure | 12 h |
| Star rating | 4* |
| Freezer number of shelves/baskets | 3 |
| Ice cube tray | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Cord length | 2.2 m |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 205 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy efficiency index (EEI) | 99.8 |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Power plug type | Type G |
| Width | 540 mm |
| Depth | 540 mm |
| Height | 1769 mm |
| Weight | 50.5 kg |
| Installation compartment width | 560 mm |
| Installation compartment depth | 550 mm |
| Installation compartment height (min) | 1785 mm |
| Installation compartment height (max) | 1790 mm |
| Compliance certificates | UKCA |
| Sustainability certificates | UKCA |
| Sustainability compliance | Yes |
| Package volume | 604125.36 cm³ |
| Package width | 573 mm |
| Package depth | 573 mm |
| Package height | 1840 mm |
| Package weight | 55.5 kg |
| Country of origin | China |
Lifetime parts and 2 years labour, subject to registration within 60 days of purchase. If not registered within 60 days of purchase a standard 24 month part and labour warranty applies. Proof of purchase required. To activate your warranty go to www.cda.co.uk/warranty/.
Lifetime Parts
Warranty
+ 2 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.

Loading
You've added an item to your basket.