2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Rangemaster LEIHDC90SL/C
90cm Chimney Cooker Hood Slate / Chrome, D Rated
£354
Save £25
Was £379
- Product code: 119490
- Extraction Rate (m³/h) - 440
- Extraction Type - Ducted/Recirculating
- 3 speed levels
- LED Lighting
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 495-770 x 900 x 490
Energy
Rating
| Type | 90cm Chimney Cooker Hood |
| Brand | Rangemaster |
| Model | LEIHDC90SL/C Slate / Chrome |
| Also known as: | 119490, LEIHDC90SLC Slate Chrome, LEIHDC90SL/C, LEIHDC90SLC |
| EAN: | 5028683119494 |
| 3 speed levels | |
| LED Lighting | |
| Slider Controls |
| Maximum extraction power | 440 m³/h |
| Type of extraction | Ducted or recirculating |
| Fluid dynamic efficiency class | E |
| Lighting efficiency class | A |
| Grease filtering efficiency class | C |
| Number of speeds | 3 |
| Noise level | 69 dB |
| Boost position air extraction power | 560 m³/h |
| Noise level (low speed) | 55 dB |
| Noise level (medium speed) | 64 dB |
| Noise level (high speed) | 69 dB |
| Type | Wall-mounted |
| Product colour | Black |
| Number of bulbs | 1 bulb(s) |
| Bulb type | LED |
| Colour temperature | 800 K |
| Energy efficiency class | D |
| Annual energy consumption | 91.7 kWh |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| Connected load | 136 W |
| Width | 900 mm |
| Depth | 490 mm |
| Height (min) | 495 mm |
| Height (max) | 770 mm |
2 years parts and labour, 2nd year subject to registration within 30 days of delivery.To activate your warranty go to www.rangemaster.co.uk/register-your-warranty/register-form'.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Free or Next Day Delivery
from 19th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£4.59
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £118 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More





Loading
You've added an item to your basket.