Lifetime Parts
Warranty
+ 2 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
CDA FW522/3
Built-In Larder Fridge, Fixed Hinge, E Rated
£369
Save £40
Was £409
Service that goes further
- Product code: 1195560
- Net Capacity - Fridge 197 Litres
- LED interior lighting
- 1 egg tray
- 1 salad crisper compartment
- Warranty - Lifetime parts and 2 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1221 x 540 x 540
Energy
Rating
| Type | Built-In Larder Fridge |
| Brand | CDA |
| Model | FW522/3 |
| Also known as: | 1195560, FW5223 |
| EAN: | 5055833411177 |
| LED interior lighting | |
| 1 egg tray | |
| 1 salad crisper compartment | |
| Reversible doors | |
| Height adjustable feet | |
| 4 glass shelves |
| Appliance placement | Built-in |
| Product colour | White |
| Fridge number of shelves/baskets | 5 |
| Number of vegetable drawers | 1 |
| Custom panel-ready | Yes |
| Door colour | White |
| Door hinge | Right |
| Reversible doors | Yes |
| Door opening angle | 180° |
| Control type | Buttons |
| Fridge door balconies | 3 |
| Water supply type | Not supported |
| Refrigerating medium | R600a |
| Shelves material | Glass |
| Adjustable shelves | Yes |
| Built-in capability | Yes |
| Recessed handle(s) | Yes |
| Number of doors | 1 door(s) |
| Fridge net capacity | 197 L |
| Climate class | ST |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 38 dB |
| Automatic defrost (fridge) | Yes |
| Thermostat | Yes |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Minimum operating temperature | 16 °C |
| Maximum operating temperature | 38 °C |
| Fresh zone compartment | Yes |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Adjustable feet | Yes |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 100 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Width | 540 mm |
| Depth | 540 mm |
| Height | 1221 mm |
| Weight | 39.5 kg |
| Package width | 573 mm |
| Package depth | 573 mm |
| Package height | 1270 mm |
| Package weight | 43.5 kg |
Important Product Information: This is a built in Larder Fridge; it needs to be built into a tall cabinet and will NOT fit underneath a worktop.
Lifetime parts and 2 years labour, subject to registration within 60 days of purchase. If not registered within 60 days of purchase a standard 24 month part and labour warranty applies. Proof of purchase required. To activate your warranty go to www.cda.co.uk/warranty/.
Lifetime Parts
Warranty
+ 2 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
Currently out of stock
We will contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.

Loading
You've added an item to your basket.