Lifetime Parts
Warranty
+ 2 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
CDA FW872/5
Static Integrated Fridge Freezer, Sliding Hinge, 70/30, E Rated
£485
Save £44
Was £529
Free Delivery
- Product code: 1195569
- Net Capacity - Fridge 182 Litres/Freezer 60 Litres
- Control system: Simple electronic
- Door open alarm
- Reversible doors
- Warranty - Lifetime parts and 2 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1769 x 540 x 540
Energy
Rating
| Type | Static Integrated Fridge Freezer |
| Brand | CDA |
| Model | FW872/5 |
| Also known as: | 1195569, FW8725 |
| EAN: | 5055833411023 |
| Control system: Simple electronic | |
| Door open alarm | |
| Reversible doors | |
| Sliding furniture fixings | |
| Height adjustable front feet | |
| Flame retardant metal back | |
| Freezer capacity: 60L | |
| 4 star rating | |
| Storage compartment: 3 | |
| Ice cube tray: 1 |
| Appliance placement | Built-in |
| Product colour | White |
| Door hinge | Right |
| Reversible doors | Yes |
| Door assembly | Door slider |
| Control type | Buttons |
| Shelves material | Glass |
| Adjustable shelves | Yes |
| Number of compressors | 1 |
| Total net capacity | 242 L |
| Climate class | SN-ST |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 39 dB |
| Total gross capacity | 251 L |
| Water supply type | Not supported |
| Minimum operating temperature | 10 °C |
| Fridge net capacity | 182 L |
| Fridge number of shelves/baskets | 4 |
| Number of vegetable drawers | 2 |
| Fridge interior light | Yes |
| Fridge door balconies | 4 |
| Egg balcony | Yes |
| Freezer position | Bottom-placed |
| Freezer net capacity | 60 L |
| Freezing capacity | 3.5 kg/24h |
| Storage time during power failure | 12 h |
| Star rating | 4* |
| Ice cube tray | Yes |
| Temperature alarm | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 205 kWh |
| Width | 540 mm |
| Depth | 540 mm |
| Height | 1769 mm |
| Weight | 50.5 kg |
| Package width | 573 mm |
| Package depth | 573 mm |
| Package height | 1840 mm |
| Package weight | 55.5 kg |
Lifetime parts and 2 years labour, subject to registration within 60 days of purchase. If not registered within 60 days of purchase a standard 24 month part and labour warranty applies. Proof of purchase required. To activate your warranty go to www.cda.co.uk/warranty/.
Lifetime Parts
Warranty
+ 2 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£4.99
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.

Loading
You've added an item to your basket.