Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
CDA SC200BL
Built-In Electric Single Oven
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: 1195673
- Capacity (Usable Litres) - 76
- Electrical Connection - Power plug
- Heat source: Electric
- Functions: 7
- Warranty - Lifetime parts and 2 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 595 x 595 x 567
Energy
Rating
| Type | Built-In Electric Single Oven |
| Brand | CDA |
| Model | SC200BL |
| Also known as: | 1195673 |
| EAN: | 5055833411214 |
| Heat source: Electric | |
| Functions: 7 | |
| No. shelf positions: 5 | |
| Semi automatic cooking | |
| Automatic cooking | |
| Easy clean enamel interior | |
| Double glazed door |
| Number of ovens | 1 |
| Oven size | Large |
| Oven type | Electric |
| Total oven(s) interior capacity | 76 L |
| Total oven power | 2160 W |
| Oven net capacity | 76 L |
| Grill | Yes |
| Full surface grill | Yes |
| Convection cooking | Yes |
| Oven defrost function | Yes |
| Self-cleaning | Yes |
| Oven cooking method | Fan-assisted |
| Oven power | 2160 W |
| Top heating | Yes |
| Top heating power | 920 W |
| Top heating + Grill | Yes |
| Bottom heating | Yes |
| Bottom heating power | 1250 W |
| Top and bottom heating | Yes |
| Grill type | Variable dual grill |
| Grill power | 1190 W |
| Hot air grilling | Yes |
| Convection power | 1740 W |
| Conventional cooking | Yes |
| Number of cooking programs | 7 |
| Closed door grilling | Yes |
| Cleaning type | Hydrolytic |
| Cleaning technology | EasyClean |
| Number of shelves | 2 shelves |
| Number of shelf positions | 6 |
| Shelves material | Chrome |
| Appliance placement | Built-in |
| Product colour | Black |
| Control type | Rotary |
| Built-in display | Yes |
| Housing material | Stainless steel |
| Interior material | Enamel |
| Control position | Front / Top front |
| Control panel material | Glass |
| Handle material | Stainless steel |
| Handle colour | Black |
| Knobs colour | Black |
| Display type | LED |
| Door hinge | Down |
| Door material | Glass, Metal |
| Oven door opening | Drop down opening |
| Removable oven door | Yes |
| Removable door glass | Yes |
| Number of glass door panels | 2 |
| Cool door | Yes |
| Cable colour | Black |
| Integrated clock | Yes |
| Clock type | Electronic |
| Timer type | Digital |
| Easy to clean | Yes |
| Energy efficiency class | A |
| Energy consumption (conventional) | 0.91 kWh |
| Energy consumption (forced convection) | 0.81 kWh |
| Connected load | 2000 W |
| Current | 13 A |
| Power connection type | Power plug |
| Power plug type | Type G |
| Minimum fuse protection | 13 A |
| Interior light | Yes |
| Lamps quantity | 1 lamp(s) |
| Lamp type | Halogen |
| Illumination location | Top |
| Installation compartment width | 564 mm |
| Installation compartment depth | 560 mm |
| Installation compartment height | 600 mm |
| Width | 595 mm |
| Depth | 567 mm |
| Height | 595 mm |
| Weight | 31 kg |
| Package width | 665 mm |
| Package depth | 652 mm |
| Package height | 660 mm |
| Package weight | 35 kg |
| Baking tray | Yes |
| Grill grid included | Yes |
| Glass pan included | Yes |
Important Product Information: This is a built in Single Oven; it can be built in at eye-level or underneath a worktop.
Customers also bought
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Loading
You've added an item to your basket.