Lifetime Parts
Warranty
+ 2 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
CDA SCCV60BL
60cm Chimney Cooker Hood, Black, A Rated
£149
- Product code: 1195686
- Extraction Rate (m³/h) - 277.9
- Extraction Type - Ducted/Recirculating
- 60cm wide extractor hood
- A-rated energy efficiency
- Warranty - Lifetime parts and 2 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 430-730 x 600 x 450
Energy
Rating
| Type | 60cm Chimney Cooker Hood |
| Brand | CDA |
| Model | SCCV60BL |
| Also known as: | 1195686 |
| EAN: | 5055833411344 |
| 60cm wide extractor hood | |
| A-rated energy efficiency | |
| Three extraction speeds | |
| Angled black glass design |
| Maximum extraction power | 277.9 m³/h |
| Type of extraction | Ducted/Recirculating |
| Fluid dynamic efficiency class | E |
| Lighting efficiency class | A |
| Grease filtering efficiency class | E |
| Number of speeds | 3 |
| Noise level | 57 dB |
| Noise level (low speed) | 57 dB |
| Noise level (medium speed) | 60 dB |
| Noise level (high speed) | 65 dB |
| Type | Ceiling built-in |
| Product colour | Black |
| Control type | Buttons |
| Cord length | 1 m |
| Number of motors | 1 |
| Motor included | Yes |
| Motor type | Capacitor motor |
| Grease filter type | Aluminium |
| Number of filters | 1 pc(s) |
| Number of filter layers | 4 pc(s) |
| Dishwasher proof filter | Yes |
| Removable filter | Yes |
| Anti-odor filter | Yes |
| Washable filter | Yes |
| Bulb power | 1.5 W |
| Number of bulbs | 1 bulb(s) |
| Bulb type | LED |
| Colour temperature | 4000 K |
| Lighting position | Back |
| Energy efficiency class | A |
| Annual energy consumption | 16.2 kWh |
| Energy efficiency index (EEI) | 54.9 |
| Width | 600 mm |
| Depth | 450 mm |
| Height (min) | 430 mm |
| Height (max) | 730 mm |
| Weight | 7.8 kg |
| Package width | 255 mm |
| Package depth | 510 mm |
| Package height | 647 mm |
| Package weight | 9.3 kg |
| Mounting kit | Yes |
| Manual languages | English |
Lifetime parts and 2 years labour, subject to registration within 60 days of purchase. If not registered within 60 days of purchase a standard 24 month part and labour warranty applies. Proof of purchase required. To activate your warranty go to www.cda.co.uk/warranty/.
Lifetime Parts
Warranty
+ 2 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Free or Next Day Delivery
from 22nd May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£2.99
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £49.67 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More





Loading
You've added an item to your basket.