2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Amica AGH7100SS/0
68cm 5 Burner Gas Hob, Stainless Steel
£169
£175 with delivery
Service that goes further
- Product code: 1197104
- Automatic ignition
- Wok burners: 1
- Flame failure safety device included
- Electrical Connection - Plug In
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 43 x 680 x 500
| Type | 5 Burner Gas Hob |
| Brand | Amica |
| Model | AGH7100SS/0 |
| Also known as: | 1197104, AGH7100SS0 |
| EAN: | 5055833405060 |
| Automatic ignition | |
| Wok burners: 1 | |
| Flame failure safety device included | |
| Wok burner | |
| Cast iron pan supports | |
| Front control |
| Product colour | Stainless steel |
| Appliance placement | Built-in |
| Hob width size | 700 mm |
| Hob type | Gas |
| Number of cooking zones | 5 zone(s) |
| Number of gas cooking zones | 5 zone(s) |
| Number of electric cooking zones | 0 zone(s) |
| Cooking zone 1 type | Extra large |
| Cooking zone 1 shape | Round |
| Cooking zone 1 position | Central |
| Cooking zone 1 power source | Gas |
| Cooking zone 1 power | 3800 W |
| Cooking zone 2 type | Regular |
| Cooking zone 2 shape | Round |
| Cooking zone 2 position | Left rear |
| Cooking zone 2 power source | Gas |
| Cooking zone 2 power | 1750 W |
| Cooking zone 3 type | Regular |
| Cooking zone 3 shape | Round |
| Cooking zone 3 position | Left front |
| Cooking zone 3 power source | Gas |
| Cooking zone 3 power | 1750 W |
| Cooking zone 4 type | Large |
| Cooking zone 4 shape | Round |
| Cooking zone 4 position | Right rear |
| Cooking zone 4 power source | Gas |
| Cooking zone 4 power | 3000 W |
| Cooking zone 5 type | Simmer |
| Cooking zone 5 shape | Round |
| Cooking zone 5 position | Right front |
| Cooking zone 5 power source | Gas |
| Cooking zone 5 power | 1000 W |
| Wok burner | Yes |
| Wok burner position | Middle |
| Wok burner power | 3800 W |
| Pan support material | Cast iron |
| Control type | Rotary |
| Control position | Top front |
| Electronic ignition | Yes |
| Connected load (electric) | 2 W |
| Connected load (gas) | 11300 W |
| Current | 3 A |
| Power plug type | Type G |
| Width | 680 mm |
| Depth | 500 mm |
| Height | 43 mm |
2 years parts and labour. Keep a copy of your Sales Invoice as proof of purchase.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.

Loading
You've added an item to your basket.