Lifetime Parts
Warranty
+ 2 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
CDA ECP72SS
70cm Chimney Cooker Hood, Stainless Steel, D Rated
£199
Service that goes further
- Product code: 1197194
- Extraction Rate (m³/h) - 391
- Extraction Type - Ducted/Recirculating
- 3 speeds
- Type of grease filter: Aluminium grease filters
- Warranty - Lifetime parts and 2 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1020 x 700 x 500
Energy
Rating
| Type | 70cm Chimney Cooker Hood |
| Brand | CDA |
| Model | ECP72SS |
| Also known as: | 1197194 |
| EAN: | 5060143318245 |
| Ducted/re-circulating installation | |
| 3 speeds | |
| Type of grease filter: Aluminium grease filters |
| Maximum extraction power | 391 m³/h |
| Type of extraction | Ducted/Recirculating |
| Fluid dynamic efficiency class | E |
| Lighting efficiency class | A |
| Grease filtering efficiency class | D |
| Number of speeds | 3 |
| Noise level | 60 dB |
| Maximum recirculating power | 391 m³/h |
| Noise level (low speed) | 50 dB |
| Noise level (medium speed) | 58 dB |
| Noise level (high speed) | 60 dB |
| Noise level (recirculation mode) | 60 dB |
| Minimum distance from electric hob | 650 mm |
| Minimum distance from gas hob | 750 mm |
| Type | Built-in |
| Product colour | Stainless steel |
| Housing material | Stainless steel |
| Control type | Buttons |
| Number of motors | 1 |
| Motor included | Yes |
| Grease filter type | Aluminium |
| Number of filters | 1 pc(s) |
| Dishwasher proof filter | Yes |
| Removable filter | Yes |
| Washable filter | Yes |
| Bulb power | 2 W |
| Number of bulbs | 2 bulb(s) |
| Bulb type | LED |
| Lighting position | Front |
| Annual energy consumption | 60 kWh |
| Energy efficiency scale | A++ to E |
| Connected load | 104 W |
| Motor power | 100 W |
| Current | 3 A |
| Energy efficiency class (old) | D |
| Width | 700 mm |
| Depth | 500 mm |
| Height | 1020 mm |
| Height (min) | 630 mm |
| Height (max) | 1020 mm |
| Height without chimney | 530 mm |
| Weight | 13.27 g |
| Package width | 750 mm |
| Package depth | 370 mm |
| Package height | 600 mm |
| Package weight | 13.35 g |
| Quick installation guide | Yes |
| Country of origin | China |
Lifetime parts and 2 years labour, subject to registration within 60 days of purchase. If not registered within 60 days of purchase a standard 24 month part and labour warranty applies. Proof of purchase required. To activate your warranty go to www.cda.co.uk/warranty/.
Lifetime Parts
Warranty
+ 2 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
Order now and get this from Tue 19th May
We will contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£2.99
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.

Loading
You've added an item to your basket.