Lifetime Parts
Warranty
+ 2 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
CDA ECP72BL
70cm Chimney Cooker Hood, Black, D Rated
£139
Save £60
Was £199
£159 with delivery
- Product code: 1197197/NP
- NO PACKAGING - WAS £199
- Extraction Rate (m³/h) - 391
- Extraction Type - Ducted/Recirculating
- 3 speeds
- Type of grease filter: Aluminium grease filters
- Warranty - Lifetime parts and 2 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 630-1020 x 700 x 500
Energy
Rating
| Type | 70cm Chimney Cooker Hood |
| Brand | CDA |
| Model | ECP72BL |
| Also known as: | 1197197 |
| EAN: | 0200000004053 |
| This item has been found in our warehouse with damaged packaging. | |
| It is therefore without its original packaging and has been discounted accordingly to clear. | |
| It has been carefully inspected and repackaged and comes with its full warranty. |
| Ducted/re-circulating installation | |
| 3 speeds | |
| Type of grease filter: Aluminium grease filters |
| Maximum extraction power | 391 m³/h |
| Type of extraction | Ducted/Recirculating |
| Number of speeds | 3 |
| Noise level | 60 dB |
| Product colour | Black |
| Control type | Buttons |
| Grease filter type | Aluminium |
| Number of bulbs | 2 bulb(s) |
| Bulb type | Halogen |
| Connected load | 140 W |
| Energy efficiency class (old) | D |
| Width | 700 mm |
| Depth | 500 mm |
| Height (min) | 630 mm |
| Height (max) | 1020 mm |
Lifetime parts and 2 years labour, subject to registration within 60 days of purchase. If not registered within 60 days of purchase a standard 24 month part and labour warranty applies. Proof of purchase required. To activate your warranty go to www.cda.co.uk/warranty/.
Lifetime Parts
Warranty
+ 2 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
No Packaging Item
This item has been found in our warehouse with damaged packaging.
It is therefore without its original packaging and has been discounted accordingly to clear.
It has been carefully inspected and repackaged and comes with its full warranty.
Free or Next Day Delivery
from 30th April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£2.99
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £46.33 with a 3 month plan. Read More

Loading
You've added an item to your basket.