2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Miele DAW 1920 EDST
90cm Chimney Cooker Hood, Stainless Steel, A Rated
Retail Price
£599
Save £130
Was £729
Free Delivery
Spread the cost:
£49.92 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
- Product code: 12178510
- Extraction Rate (m³/h) - 400
- Extraction Type - Ducted/Recirculating
- Timeless design stainless steel canopy 898 mm wide
- Powerful 645 m3/h in Booster level
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 673-993 x 898 x 500
Energy
Rating
| Type | 90cm Chimney Cooker Hood |
| Brand | Miele |
| Model | DAW 1920 EDST |
| Also known as: | 12178510 |
| EAN: | 4002516657057 |
| Timeless design stainless steel canopy 898 mm wide | |
| Powerful 645 m3/h in Booster level | |
| LED strip for uniform lighting | |
| Effective filtration 10-ply aluminum metal grease filter | |
| Suitable for every home - for extraction or recirculation |
| Maximum extraction power | 400 m³/h |
| Type of extraction | Ducted/Recirculating |
| Fluid dynamic efficiency class | A |
| Lighting efficiency class | A |
| Grease filtering efficiency class | B |
| Number of speeds | 3 |
| Maximum recirculating power | 390 m³/h |
| Boost position air extraction power | 645 m³/h |
| Boost position output recirculating power | 620 m³/h |
| Intensive speed | Yes |
| Noise level (low speed) | 54 dB |
| Noise level (high speed) | 64 dB |
| Noise level (intensive speed) | 74 dB |
| Pressure (Pa) | 460 |
| Minimum distance from electric hob | 450 mm |
| Minimum distance from gas hob | 650 mm |
| Type | Wall-mounted |
| Product colour | Stainless steel |
| Housing material | Stainless steel |
| Control type | Buttons |
| Cord length | 1.4 m |
| Exhaust location | Top |
| Exhaust connection diameter | 150 mm |
| Check valve | Yes |
| Grease filter type | Aluminium |
| Number of filters | 3 pc(s) |
| Number of filter layers | 10 pc(s) |
| Dishwasher proof filter | Yes |
| Removable filter | Yes |
| Washable filter | Yes |
| Bulb power | 3.2 W |
| Number of bulbs | 1 bulb(s) |
| Bulb type | LED |
| Illuminance | 350 lx |
| Colour temperature | 3500 K |
| Lighting position | Back |
| Energy efficiency class | A |
| Annual energy consumption | 50 kWh |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| AC input voltage | 230 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 10 A |
| Width | 898 mm |
| Depth | 500 mm |
| Height (min) | 673 mm |
| Height (max) | 993 mm |
| Weight | 15 kg |
2 years parts and labour.To register your appliance for the manufacturers warranty you will find a 'Register Your Appliance' card within the Welcome Pack that asks you to call Miele to complete the registration.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Free or Next Day Delivery
from 29th April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£5.69
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £199.67 with a 3 month plan. Read More
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save an extra £10 on this item
Free recycling (worth £25)
Free tastecard (worth £79.99)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew






Loading
You've added an item to your basket.