2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Miele KFN 4795 CD BlackBoard
No Frost Fridge Freezer, 70/30, C Rated
£1,999
Service that goes further
- Product code: 12335890
- Net Capacity - Fridge 268 Litres/Freezer 103 Litres
- Spacious drawer with moisture control DailyFresh
- No icing up of food and no need to defrost thanks toNoFrost
- Uniform temperature distribution inside the appliance DynaCool
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 2015 x 597 x 675
Energy
Rating
| Type | No Frost Fridge Freezer |
| Brand | Miele |
| Model | KFN 4795 CD BlackBoard |
| Also known as: | 12335890, KFN4795CD BlackBoard |
| EAN: | 4002516701118 |
| Spacious drawer with moisture control DailyFresh | |
| No icing up of food and no need to defrost thanks toNoFrost | |
| Uniform temperature distribution inside the appliance DynaCool | |
| Two separate air circuits for optimum cooling DuplexCool | |
| Soft closing of the door withSoftClose |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | Black |
| Built-in display | Yes |
| Colour name | Blackboard edition |
| Door hinge | Right |
| Reversible doors | Yes |
| Child lock | Yes |
| Control type | Sensor, Touch |
| Display placement | Inside |
| Total net capacity | 371 L |
| Climate class | SN-T |
| Noise emission class | B |
| Noise level | 35 dB |
| Holiday function | Yes |
| Number of temperature zones | 2 |
| Fridge net capacity | 268 L |
| No Frost (fridge) | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 4 |
| Number of vegetable drawers | 1 |
| Super Cool function | Yes |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Smart Frost (fridge) | Yes |
| Fridge door balconies | 4 |
| Egg balcony | Yes |
| Door bottle retainer | Yes |
| Door bottle balcony | Yes |
| Bottle rack | Yes |
| Can rack | Yes |
| Freezer position | Bottom-placed |
| Freezer net capacity | 103 L |
| Storage time during power failure | 20 h |
| Star rating | 4* |
| No Frost (freezer) | Yes |
| Freezer drawers quantity | 3 |
| Ice cube tray | Yes |
| Fresh zone compartment | Yes |
| Freshness grid | Yes |
| Door open alarm | Yes |
| Temperature alarm | Yes |
| Failure alarm | Yes |
| Cord length | 2 m |
| Energy efficiency class | C |
| Annual energy consumption | 162 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Connected load | 1.4 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Current | 10 A |
| Energy usage | 0.46 kWh/24h |
| Width | 597 mm |
| Depth | 675 mm |
| Height | 2015 mm |
| Weight | 77.7 kg |
2 years parts and labour.To register your appliance for the manufacturers warranty you will find a 'Register Your Appliance' card within the Welcome Pack that asks you to call Miele to complete the registration.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.


Loading
You've added an item to your basket.