Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Miele KFN 7734 C
Integrated Fridge Freezer
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: 12336440
- Net Capacity - Fridge 183 Litres/Freezer 70 Litres
- Spacious drawer with moisture control -DailyFresh
- Optimum and maintenance-freeLEDlighting in compartment
- No icing up of food and no need to defrost thanks toNoFrost
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1770 x 559 x 546
C
Energy
Rating
| Type | Integrated Fridge Freezer |
| Brand | Miele |
| Model | KFN 7734 C |
| Also known as: | 12336440 |
| EAN: | 4002516701422 |
| Spacious drawer with moisture control -DailyFresh | |
| Optimum and maintenance-freeLEDlighting in compartment | |
| No icing up of food and no need to defrost thanks toNoFrost | |
| Uniform temperature distribution inside the appliance -DynaCool | |
| Dishwasher-proof door shelves -ComfortClean |
| Appliance placement | Built-in |
| Product colour | White |
| Built-in display | Yes |
| Door hinge | Right |
| Reversible doors | Yes |
| Door assembly | Door slider |
| Child lock | Yes |
| Control type | Sensor, Touch |
| Display placement | Inside |
| Shelves material | Glass |
| Total net capacity | 253 L |
| Climate class | SN-ST |
| Noise emission class | D |
| Noise level | 34 dB |
| Minimum operating temperature | 10 °C |
| Maximum operating temperature | 43 °C |
| Holiday function | Yes |
| Number of temperature zones | 2 |
| Fridge net capacity | 183 L |
| Fridge number of shelves/baskets | 5 |
| Number of vegetable drawers | 1 |
| Super Cool function | Yes |
| Cooling system | Dynamic (fan-assisted) |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Automatic defrost (fridge) | Yes |
| Fridge door balconies | 2 |
| Egg balcony | Yes |
| Number of egg balconies | 1 |
| Door bottle retainer | Yes |
| Door bottle balcony | Yes |
| Bottle rack | Yes |
| Freezer position | Bottom-placed |
| Freezer net capacity | 70 L |
| Storage time during power failure | 9 h |
| Star rating | 4* |
| Freezer number of shelves/baskets | 3 |
| Fast freeze function | Yes |
| Automatic defrost (freezer) | Yes |
| Ice cube tray | Yes |
| Fresh zone compartment | Yes |
| Door open alarm | Yes |
| Temperature alarm | Yes |
| Failure alarm | Yes |
| Error indication | Yes |
| Cord length | 2.2 m |
| Wi-Fi | Yes |
| Apps supported | Home Connect |
| Energy efficiency class | C |
| Annual energy consumption | 145 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Connected load | 1.4 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Current | 10 A |
| Energy usage | 0.4 kWh/24h |
| Width | 559 mm |
| Depth | 546 mm |
| Height | 1770 mm |
| Weight | 61.5 kg |
| Installation compartment width | 570 mm |
| Installation compartment depth | 550 mm |
| Installation compartment height | 1788 mm |
Compare with similar items
PRODUCT
Type
No Frost Integrated Fridge Freezer
Brand
Miele
Model
KFN 7734 C
Price
£1,689.99
Rating
5
Ean
4002516701422
DESIGN
Appliance placement
Built-in
Built-in display
Yes
Child lock
Yes
Control type
Sensor, Touch
Display placement
Inside
Door assembly
Door slider
Door hinge
Right
Product colour
White
Reversible doors
Yes
Shelves material
Glass
PERFORMANCE
Climate class
SN-ST
Holiday function
Yes
Maximum operating temperature
43 °C
Minimum operating temperature
10 °C
Noise emission class
D
Noise level
34 dB
Number of temperature zones
2
Total net capacity
253 L
POWER
AC input frequency
50 - 60 Hz
AC input voltage
220 - 240 V
Annual energy consumption
145 kWh
Connected load
1.4 W
Current
10 A
Energy efficiency class
C
Energy efficiency scale
A to G
Energy usage
0.4 kWh/24h
ERGONOMICS
Apps supported
Home Connect
Cord length
2.2 m
Door open alarm
Yes
Error indication
Yes
Failure alarm
Yes
Temperature alarm
Yes
Wi-Fi
Yes
FREEZER
Automatic defrost (freezer)
Yes
Fast freeze function
Yes
Freezer net capacity
70 L
Freezer number of shelves/baskets
3
Freezer position
Bottom-placed
Ice cube tray
Yes
Star rating
4*
Storage time during power failure
9 h
FRIDGE
Automatic defrost (fridge)
Yes
Bottle rack
Yes
Cooling system
Dynamic (fan-assisted)
Door bottle balcony
Yes
Door bottle retainer
Yes
Egg balcony
Yes
Fridge door balconies
2
Fridge interior light
Yes
Fridge net capacity
183 L
Fridge number of shelves/baskets
5
Lamp type
LED
Number of egg balconies
1
Number of vegetable drawers
1
Super Cool function
Yes
WEIGHT & DIMENSIONS
Depth
546 mm
Height
1770 mm
Installation compartment depth
550 mm
Installation compartment height
1788 mm
Installation compartment width
570 mm
Weight
61.5 kg
Width
559 mm
FRESH ZONE
Fresh zone compartment
Yes

Loading
You've added an item to your basket.