2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Miele KFN7744C
No Frost Integrated Fridge Freezer, Fixed Hinge, 70/30, C Rated
£1,866
Save £113
Was £1,979
Service that goes further
- Product code: 12361990
- Net Capacity - Fridge 174 Litres/Freezer 70 Litres
- Professional storage - fresher for longer withPerfectFresh Pro
- Optimum and maintenance-freeLED
- Clever networking opens up new possibilities -Miele@home
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1770 x 559 x 546
Energy
Rating
| Type | No Frost Integrated Fridge Freezer |
| Brand | Miele |
| Model | KFN7744C |
| Also known as: | 12361990 |
| EAN: | 4002516711704 |
| Professional storage - fresher for longer withPerfectFresh Pro | |
| Optimum and maintenance-freeLED | |
| Clever networking opens up new possibilities -Miele@home | |
| No icing up of food and no need to defrost thanks toNoFrost | |
| Uniform temperature distribution inside the appliance -DynaCool |
| Appliance placement | Built-in |
| Product colour | Not applicable |
| Built-in display | Yes |
| Custom panel-ready | Yes |
| Door hinge | Right |
| Reversible doors | Yes |
| Door assembly | Door slider |
| Child lock | Yes |
| Control type | Touch |
| Shelves material | Glass |
| Total net capacity | 244 L |
| Climate class | SN-ST |
| Noise emission class | B |
| Noise level | 33 dB |
| Holiday function | Yes |
| Fridge net capacity | 174 L |
| Fridge number of shelves/baskets | 3 |
| Number of vegetable drawers | 2 |
| Super Cool function | Yes |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Automatic defrost (fridge) | Yes |
| Egg tray | Yes |
| Number of egg trays | 1 |
| Bottle rack | Yes |
| Freezer position | Bottom-placed |
| Freezer net capacity | 70 L |
| Freezing capacity | 6 kg/24h |
| Storage time during power failure | 9 h |
| Star rating | 4* |
| Freezer number of shelves/baskets | 3 |
| Fast freeze function | Yes |
| Automatic defrost (freezer) | Yes |
| Ice cube tray | Yes |
| Fresh zone compartment | Yes |
| Door open alarm | Yes |
| Temperature alarm | Yes |
| Failure alarm | Yes |
| Cord length | 2.2 m |
| Energy efficiency class | C |
| Annual energy consumption | 258.8 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 10 A |
| Width | 559 mm |
| Depth | 546 mm |
| Height | 1770 mm |
| Weight | 34.2 kg |
| Installation compartment width | 570 mm |
| Installation compartment depth | 550 mm |
| Installation compartment height (min) | 1772 mm |
| Installation compartment height (max) | 1788 mm |
2 years parts and labour.To register your appliance for the manufacturers warranty you will find a 'Register Your Appliance' card within the Welcome Pack that asks you to call Miele to complete the registration.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
Currently out of stock
We will contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.


Loading
You've added an item to your basket.