2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Miele Duoflex HX1
Cordless Stick Vacuum Cleaner, Sunset Yellow
£389
- Product code: 12377930
- Bin Capacity (Litres) - 0.3
- Battery Life - 55 min
- Weight - 3.1 kg
- 99.99 % dust retention capacity with Hygiene filter
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxW) (mm) - 1250 x 260

| Type | Cordless Stick Vacuum Cleaner, Sunset Yellow |
| Brand | Miele |
| Model | Duoflex HX1 |
| Also known as: | 12377930, HX1DUO |
| EAN: | 4002516714699 |
| 99.99 % dust retention capacity with Hygiene filter | |
| As powerful as a conventional Miele vacuum cleaner | |
| Lithium-ion battery: up to 55 minutes running time with a single charge | |
| Intelligent electrobrush with automatic power adjustment | |
| Light and compact: 3.1 kg / 0.3 l dust container |
| Product type | 2-in-1 stick vacuum |
| Dust container type | Bagless |
| Product colour | White, Yellow |
| Brush shape | Rectangular |
| Cleaning type | Dry |
| Dirt separating method | Filtering |
| Number of speeds | 2 |
| Noise level | 79 dB |
| Power source | Battery |
| Maximum input power | 160 W |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Runtime | 55 min |
| Charging time | 3.5 h |
| Width | 260 mm |
| Height | 1250 mm |
| Weight | 3.1 kg |
| Vacuum brushes included | Dusting brush |
| Upholstery nozzle included | Yes |
| Crevice tool | Yes |
2 years parts and labour.To register your appliance for the manufacturers warranty you will find a 'Register Your Appliance' card within the Welcome Pack that asks you to call Miele to complete the registration.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
x exchangeable battery pack, 1 x docking station, 1 x 2in1
furniture brush & upholstery nozzle, 1 x Long flexible
crevice nozzle
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
We will send this item to you via DPD or APC for only £6. Delivery will usually be within 24-48 hours.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £129.67 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More




![Shark IZ420UKT Stratos Anti Hair Wrap Plus Pet Pro Cordless Vacuum Cleaner [Double Battery], Silver](https://s3-eu-west-1.amazonaws.com/media.markselectrical.co.uk/item-images/thumb/IZ420UKT.jpg)

Loading
You've added an item to your basket.