Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Miele KFN4397CD el
Fridge Freezer
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: 12392400
- Net Capacity - Fridge 258 Litres/Freezer 103 Litres
- Professional storage fresher for longer with PerfectFresh Pro
- No icing up of food and no need to defrost thanks to NoFrost
- Clever networking opens up new possibilities Miele@home
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 2015 x 597 x 675
C
Energy
Rating
| Type | Fridge Freezer |
| Brand | Miele |
| Model | KFN4397CD el |
| Also known as: | 12392400 |
| EAN: | 4002516723233 |
| Professional storage fresher for longer with PerfectFresh Pro | |
| No icing up of food and no need to defrost thanks to NoFrost | |
| Clever networking opens up new possibilities Miele@home | |
| No visible build-up of condensation thanks to dry back wall | |
| Uniform temperature distribution inside the appliance DynaCool |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | Stainless steel |
| Built-in display | Yes |
| Door hinge | Right |
| Control type | Sensor |
| Display placement | Inside |
| Total net capacity | 360 L |
| Climate class | SN-T |
| Noise emission class | B |
| Noise level | 37 dB |
| Minimum operating temperature | 10 °C |
| Maximum operating temperature | 43 °C |
| Holiday function | Yes |
| Number of temperature zones | 2 |
| Fridge net capacity | 258 L |
| No Frost (fridge) | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 4 |
| Number of vegetable drawers | 2 |
| Super Cool function | Yes |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Fridge door balconies | 2 |
| Bottle rack | Yes |
| Freezer position | Bottom-placed |
| Freezer net capacity | 103 L |
| Freezing capacity | 10 kg/24h |
| Storage time during power failure | 20 h |
| Star rating | 4* |
| No Frost (freezer) | Yes |
| Fast freeze function | Yes |
| Freezer drawers quantity | 3 |
| Door open alarm | Yes |
| Temperature alarm | Yes |
| Cord length | 2 m |
| Apps supported | Miele@home |
| Energy efficiency class | C |
| Annual energy consumption | 181 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| AC input voltage | 230-240 V |
| AC input frequency | 50-60 Hz |
| Current | 10 A |
| Width | 597 mm |
| Depth | 675 mm |
| Height | 2015 mm |
| Weight | 74.1 kg |
| Installation compartment depth | 550 mm |
| Miele technologies (food storage) | DuplexCool, NoFrost, Party mode, Sabbath mode, VarioRoom |
| Adjustable thermostat | Yes |
Compare with similar items
PRODUCT
Type
No Frost Fridge Freezer
Brand
Miele
Model
KFN4397CD el
Price
£1,249.00
Rating
4.9
Ean
4002516723233
DESIGN
Appliance placement
Freestanding
Built-in display
Yes
Control type
Sensor
Display placement
Inside
Door hinge
Right
Product colour
Stainless steel
PERFORMANCE
Climate class
SN-T
Holiday function
Yes
Maximum operating temperature
43 °C
Minimum operating temperature
10 °C
Noise emission class
B
Noise level
37 dB
Number of temperature zones
2
Total net capacity
360 L
POWER
AC input frequency
50-60 Hz
AC input voltage
230-240 V
Annual energy consumption
181 kWh
Current
10 A
Energy efficiency class
C
Energy efficiency scale
A to G
OTHER FEATURES
Adjustable thermostat
Yes
ERGONOMICS
Apps supported
Miele@home
Cord length
2 m
Door open alarm
Yes
Temperature alarm
Yes
FRIDGE
Bottle rack
Yes
Fridge door balconies
2
Fridge interior light
Yes
Fridge net capacity
258 L
Fridge number of shelves/baskets
4
Lamp type
LED
No Frost (fridge)
Yes
Number of vegetable drawers
2
Super Cool function
Yes
WEIGHT & DIMENSIONS
Depth
675 mm
Height
2015 mm
Installation compartment depth
550 mm
Weight
74.1 kg
Width
597 mm
FREEZER
Fast freeze function
Yes
Freezer drawers quantity
3
Freezer net capacity
103 L
Freezer position
Bottom-placed
Freezing capacity
10 kg/24h
No Frost (freezer)
Yes
Star rating
4*
Storage time during power failure
20 h
BRAND-SPECIFIC FEATURES
Miele technologies (food storage)
DuplexCool, NoFrost, Party mode, Sabbath mode, VarioRoom

Loading
You've added an item to your basket.