2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Miele KM7373
80cm Induction Hob, Black
Service that goes further
- Product code: 12399730
- Large cooking zones with the FlexZone Bridge Function. Easily accommodates different shaped pots and pans, even oversized ones
- WiFi pairing. Connect the hob to your Miele extraction hood for automatic adjustment of ventillation as you cook
- Installation options. Can be installed flush or surface mounted
- Power Plug - Hard Wired
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 53 x 800 x 520
| Type | Induction Hob |
| Brand | Miele |
| Model | KM7373 |
| Also known as: | 12399730 |
| EAN: | 4002516733089 |
| Large cooking zones with the FlexZone Bridge Function. Easily accommodates different shaped pots and pans, even oversized ones | |
| WiFi pairing. Connect the hob to your Miele extraction hood for automatic adjustment of ventillation as you cook | |
| Installation options. Can be installed flush or surface mounted | |
| Stop & Go. Allows you to safely leave your hob unattended for a short space of time. Heating zones resume to previous power levels once you return | |
| Keep Warm function. Keeps food at the perfect serving temperature. Eliminates any chance of overcooking dishes | |
| Permanent pan recognition. Automatically heats up zones where cookware is placed | |
| Tested to last for the equivalent of 20 years. Ultimate sustainability |
| Product colour | Black |
| Appliance placement | Built-in |
| Hob width size | 800 mm |
| Hob type | Zone induction hob |
| Top surface type | Glass-ceramic |
| Number of cooking zones | 4 zone(s) |
| Number of electric cooking zones | 4 zone(s) |
| Cooking zone 1 type | Small |
| Cooking zone 1 position | Left front |
| Cooking zone 1 power source | Electric |
| Cooking zone 1 power | 1400 W |
| Cooking zone 1 boost | 1850 W |
| Cooking zone 2 type | Medium |
| Cooking zone 2 position | Left rear |
| Cooking zone 2 power source | Electric |
| Cooking zone 2 power | 2300 W |
| Cooking zone 2 boost | 3000 W |
| Cooking zone 3 type | Medium |
| Cooking zone 3 position | Right rear |
| Cooking zone 3 power source | Electric |
| Cooking zone 3 power | 3000 W |
| Cooking zone 3 boost | 3700 W |
| Cooking zone 4 type | Medium |
| Cooking zone 4 position | Right front |
| Cooking zone 4 power source | Electric |
| Cooking zone 4 power | 3000 W |
| Cooking zone 4 boost | 3700 W |
| Flexible cooking zone | Yes |
| Flexible cooking zone type | Miele PowerFlex |
| Number of flexible cooking zones | 2 zone(s) |
| Frame type | Frameless |
| Boost function | Yes |
| Number of power levels | 9 |
| Pan detection | Yes |
| Bridge function | Yes |
| Keep warm function | Yes |
| Stop & Go function | Yes |
| Overheat protection | Yes |
| Country of origin | Germany |
| Control type | Touch |
| Control position | Front |
| Built-in display | Yes |
| Display type | LED |
| Integrated clock | Yes |
| Clock type | Electronic |
| Residual heat indicator | Yes |
| Easy to clean | Yes |
| Auto power off | Yes |
| Connected load (electric) | 7400 W |
| AC input voltage | 230 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power plug type | Hard Wired |
| Wi-Fi controlled | Yes |
| Control apps supported | Miele@home |
| Miele technologies (cooking) | Overheat protection, Residual Heat Indicator |
| Width | 800 mm |
| Depth | 520 mm |
| Height | 53 mm |
| Weight | 10.9 kg |
| Height above worktop | 500 mm |
| Cord length | 1.6 m |
| Installation compartment width | 780 mm |
| Installation compartment depth (min) | 500 mm |
| Installation compartment depth (max) | 524 mm |
| Installation compartment height | 53 mm |
| Package width | 930 mm |
| Package depth | 648 mm |
| Package height | 129 mm |
| Package weight | 12.3 kg |
2 years parts and labour.To register your appliance for the manufacturers warranty you will find a 'Register Your Appliance' card within the Welcome Pack that asks you to call Miele to complete the registration.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Induction Hobs
Induction hobs can be installed either flush or surface mounted. We are only able to install surface mounted hobs unless the worktop cut-out has already been prepared as per the example image below. If you're buying a replacement, it's likely you already have this in place.
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save £50 on this item
Free recycling (worth £25)
Free tastecard (worth £79.99)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew


Loading
You've added an item to your basket.