2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Miele H2455BP
Built-In Electric Single Oven with Pyrolytic Cleaning, Stainless Steel, A+ Rated
£749
Save £90
Was £839
Free Delivery
Spread the cost:
£62.42 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
- Product code: 12408780/NP
- NO PACKAGING - WAS £839
- Capacity (Usable Litres) - 76
- Electrical Connection - Hard-wired
- Lots of room and flexibility - 76 l oven capacity on 5 levels
- 7-segment display with retractable rotary controls - EasyControl
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 596 x 595 x 569
Energy
Rating
| Type | Built-In Electric Single Oven |
| Brand | Miele |
| Model | H2455BP |
| Also known as: | 12408780 |
| EAN: | 0200000003965 |
| This item has been found in our warehouse with damaged packaging. | |
| It is therefore without its original packaging and has been discounted accordingly to clear. | |
| It has been carefully inspected and repackaged and comes with its full warranty. |
| Lots of room and flexibility - 76 l oven capacity on 5 levels | |
| 7-segment display with retractable rotary controls - EasyControl | |
| Minimal cleaning effort - Pyrolytic cleaning | |
| Protects against burns - touch-cool fronts | |
| Always on time thanks to perfect time management - timer functions |
| Number of ovens | 1 |
| Oven size | Large |
| Oven type | Electric |
| Total oven(s) interior capacity | 76 L |
| Total oven power | 3600 W |
| Oven net capacity | 76 L |
| Grill | Yes |
| Full surface grill | Yes |
| Convection cooking | Yes |
| Oven defrost function | Yes |
| Self-cleaning | Yes |
| Oven cooking method | Fan-assisted |
| Oven power | 3500 W |
| Bottom heating | Yes |
| Oven thermostat range | 30 - 280 °C |
| Fan grill function | Yes |
| Conventional cooking | Yes |
| ECO mode | Yes |
| Quick start | Yes |
| Number of cooking programs | 7 |
| Cleaning type | Pyrolytic |
| Cleaning technology | Pyroclean |
| Number of shelves | 5 shelves |
| Number of shelf positions | 5 |
| Appliance placement | Built-in |
| Product colour | Black |
| Control type | Rotary |
| Built-in display | Yes |
| Control position | Front |
| Handle colour | Stainless steel |
| Knobs colour | Black |
| Display type | LCD |
| Door hinge | Down |
| Door material | Glass |
| Oven door opening | Drop down opening |
| Removable door glass | Yes |
| Number of glass door panels | 1 |
| Cool door | Yes |
| Number of grids | 0 |
| Cord length | 1.5 m |
| Capacity | 76 L |
| Colour | Yes |
| Wi-Fi controlled | Yes |
| Integrated clock | Yes |
| Clock type | Electronic |
| Timer type | Digital |
| Timer modes | Cooking time, End cooking time |
| Easy to clean | Yes |
| Child lock | Yes |
| Energy consumption (conventional) | 1.1 kWh |
| Energy consumption (forced convection) | 0.71 kWh |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| Connected load | 3600 W |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 16 A |
| Power connection type | Hard-wired |
| Energy efficiency class (old) | A+ |
| Interior light | Yes |
| Lamps quantity | 1 lamp(s) |
| Lamp type | Halogen |
| Installation compartment width | 568 mm |
| Installation compartment depth | 550 mm |
| Installation compartment height | 595 mm |
| Width | 595 mm |
| Depth | 569 mm |
| Height | 596 mm |
| Weight | 47 kg |
| Installation compartment width (min) | 560 mm |
| Installation compartment height (min) | 590 mm |
| Package width | 671 mm |
| Package depth | 689 mm |
| Package height | 747 mm |
| Package weight | 54 kg |
| Baking tray | Yes |
Important Product Information: This is a built in Single Oven; it can be built in at eye-level or underneath a worktop.
2 years parts and labour.To register your appliance for the manufacturers warranty you will find a 'Register Your Appliance' card within the Welcome Pack that asks you to call Miele to complete the registration.
2
Year
Warranty
Customers also bought
No Packaging Item
This item has been found in our warehouse with damaged packaging.
It is therefore without its original packaging and has been discounted accordingly to clear.
It has been carefully inspected and repackaged and comes with its full warranty.
Free or Next Day Delivery
from 3rd April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£5.39
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £249.67 with a 3 month plan. Read More

Loading
You've added an item to your basket.