2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Miele KM7361 FL
62cm Induction Hob, Black
Retail Price
£699
Free Delivery
Spread the cost:
£58.25 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
Order now and get this from Wed 27th May
Installation & Recycling Available**
Protection available from £5.19 p/m
Flexible Finance Options
£58.25 for 12 months at 0.0% APR***
***Representative Example
- Representative - 23.9% APR (variable)
- Purchase interest rate - 23.9% p.a. (variable)
- Assumed Credit Limit - £1,200
- Product code: 12409510
- WiFi pairing. Connect the hob to your Miele extraction hood for automatic adjustment of ventillation as you cook
- Stop & Go. Allows you to safely leave your hob unattended for a short space of time. Heating zones resume to previous power levels once you return
- Keep Warm function. Keeps food at the perfect serving temperature. Eliminates any chance of overcooking dishes
- Power Plug - Hard Wired
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 53 x 620 x 520
| Type | Induction Hob |
| Brand | Miele |
| Model | KM7361 FL |
| Also known as: | 12409510, KM7361 |
| EAN: | 4002516732990 |
| WiFi pairing. Connect the hob to your Miele extraction hood for automatic adjustment of ventillation as you cook | |
| Stop & Go. Allows you to safely leave your hob unattended for a short space of time. Heating zones resume to previous power levels once you return | |
| Keep Warm function. Keeps food at the perfect serving temperature. Eliminates any chance of overcooking dishes | |
| Permanent pan recognition. Automatically heats up zones where cookware is placed | |
| Tested to last for the equivalent of 20 years. Ultimate sustainability |
| Product colour | Black |
| Appliance placement | Built-in |
| Hob width size | 620 mm |
| Hob type | Zone induction hob |
| Top surface type | Glass-ceramic |
| Number of cooking zones | 4 zone(s) |
| Number of electric cooking zones | 4 zone(s) |
| Cooking zone 1 type | Medium |
| Cooking zone 1 position | Left front |
| Cooking zone 1 power source | Electric |
| Cooking zone 1 size (W x D) | 110 x 220 mm |
| Cooking zone 1 power | 2300 W |
| Cooking zone 1 boost | 3000 W |
| Cooking zone 2 type | Small |
| Cooking zone 2 shape | Square |
| Cooking zone 2 position | Left rear |
| Cooking zone 2 power source | Electric |
| Cooking zone 2 size (W x D) | 90 x 160 mm |
| Cooking zone 2 power | 1400 W |
| Cooking zone 2 boost | 1850 W |
| Cooking zone 3 type | Medium |
| Cooking zone 3 position | Right front |
| Cooking zone 3 power source | Electric |
| Cooking zone 3 size (W x D) | 100 x 190 mm |
| Cooking zone 3 power | 1400 W |
| Cooking zone 3 boost | 2100 W |
| Cooking zone 4 type | Medium |
| Cooking zone 4 position | Right front |
| Cooking zone 4 power source | Electric |
| Cooking zone 4 size (W x D) | 100 x 190 mm |
| Cooking zone 4 power | 1400 W |
| Cooking zone 4 boost | 2100 W |
| Frame type | Frameless |
| Boost function | Yes |
| Number of power levels | 9 |
| Keep warm function | Yes |
| Stop & Go function | Yes |
| Overheat protection | Yes |
| Country of origin | Germany |
| Control type | Touch |
| Control position | Front |
| Built-in display | Yes |
| Display type | LED |
| Integrated clock | Yes |
| Clock type | Electronic |
| Residual heat indicator | Yes |
| Easy to clean | Yes |
| Auto power off | Yes |
| Connected load (electric) | 7400 W |
| AC input voltage | 230 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power consumption (standby) | 1 W |
| Power plug type | Hard Wired |
| Wi-Fi controlled | Yes |
| Control apps supported | Miele@home |
| Miele technologies (cooking) | Overheat protection, Residual Heat Indicator |
| Width | 620 mm |
| Depth | 520 mm |
| Height | 53 mm |
| Weight | 8.7 kg |
| Height above worktop | 500 mm |
| Cord length | 1.6 m |
| Installation compartment width | 600 mm |
| Installation compartment depth (min) | 500 mm |
| Installation compartment depth (max) | 524 mm |
| Installation compartment height | 53 mm |
| Package width | 740 mm |
| Package depth | 648 mm |
| Package height | 129 mm |
| Package weight | 10.2 kg |
2 years parts and labour.To register your appliance for the manufacturers warranty you will find a 'Register Your Appliance' card within the Welcome Pack that asks you to call Miele to complete the registration.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Induction Hobs
Induction hobs can be installed either flush or surface mounted. We are only able to install surface mounted hobs unless the worktop cut-out has already been prepared as per the example image below. If you're buying a replacement, it's likely you already have this in place.
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
Order now and get this from Wed 27th May
We will contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£5.19
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save £40 on this item
Free recycling (worth £25)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew


Loading
You've added an item to your basket.