5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Miele FNS4782D BST BlackSteel
No Frost Tall Freezer, D Rated
£1,499
Free Delivery
Spread the cost:
£124.92 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
- Product code: 12430600
- Net Capacity - 278 Litres
- No icing up of food and no need to defrost thanks toNoFrost
- Save yourself the hassle of defrosting thanks to the recirculating air cooling system, which prevents ice from forming
- Soft closing of the door withSoftClose
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1855 x 597 x 675
Energy
Rating
| Type | No Frost Tall Freezer |
| Brand | Miele |
| Model | FNS4782D BST BlackSteel |
| Also known as: | 12430600 |
| EAN: | 4002516741770 |
| No icing up of food and no need to defrost thanks toNoFrost | |
| Save yourself the hassle of defrosting thanks to the recirculating air cooling system, which prevents ice from forming | |
| Soft closing of the door withSoftClose | |
| More space for particularly large frozen food -XXL box | |
| Convenient and effortless opening -EasyOpen | |
| Food is frozen quickly and gently -SuperFreeze |
| Product type | Upright freezer |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | Black |
| Reversible doors | Yes |
| Built-in display | Yes |
| Freezer number of shelves/baskets | 0 |
| Colour name | BlackSteel |
| Door hinge | Left |
| Control type | Touch |
| Display placement | Inside |
| Freezer drawers quantity | 7 |
| Shelves material | Glass |
| Freezer net capacity | 278 L |
| Freezing capacity | 18 kg/24h |
| Storage time during power failure | 16 h |
| Star rating | 4* |
| Climate class | SN-T |
| No Frost system | Yes |
| Automatic defrost (freezer) | Yes |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 36 dB |
| Fast freeze function | Yes |
| Ice cube tray | Yes |
| Thermostat | Yes |
| Number of individual temperature zones | 1 |
| Wi-Fi | Yes |
| Apps supported | Miele@home |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 43 °C |
| Door open alarm | Yes |
| Temperature alarm | Yes |
| Cord length | 2.1 m |
| Energy efficiency class | D |
| Annual energy consumption | 199 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy usage | 0.54 kWh/24h |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Current | 10 A |
| Width | 597 mm |
| Depth | 675 mm |
| Height | 1855 mm |
| Width with door open | 883 mm |
| Depth with door open | 1223 mm |
| Weight | 69.2 kg |
| Package width | 615 mm |
| Package depth | 751 mm |
| Package height | 1927 mm |
| Package weight | 72.6 kg |
| Country of origin | Germany |
| Miele technologies (food storage) | SoftClose, SuperFrost, VarioRoom |
5 years parts and labour, subject to registration within 90 days of purchase. To activate your warranty go to www.miele.co.uk/promotions.
5
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Free or Next Day Delivery
from 19th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £499.67 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More



Loading
You've added an item to your basket.