5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Miele H2766-1BP AirFry
Built-In Electric Single Oven with Pyrolytic Cleaning, Black, A+ Rated
Service that goes further
- Product code: 12434900
- Capacity (Usable Litres) - 76
- Electrical Connection - Hard-wired
- Clear text display with rotary controls -EasyControl Plus
- Minimal cleaning effort -Pyrolytic cleaning
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 596 x 595 x 568
Energy
Rating
| Type | Built-In Electric Single Oven |
| Brand | Miele |
| Model | H2766-1BP AirFry |
| Also known as: | 12434900, H27661BP AirFry, H2766-1BP, H27661BP |
| EAN: | 4002516775096 |
| Note | We have a demonstration model of this item on display in our showroom available for you to view |
| Clear text display with rotary controls -EasyControl Plus | |
| Minimal cleaning effort -Pyrolytic cleaning | |
| Network-enabled WiFi appliance -Miele@home | |
| Achieve perfect results with ease -automatic programmes | |
| For everything that is crunchy and crisp -AirFry |
| Number of ovens | 1 |
| Oven size | Large |
| Oven type | Electric |
| Total oven(s) interior capacity | 76 L |
| Total oven power | 3600 W |
| Oven net capacity | 76 L |
| Grill | Yes |
| Convection cooking | Yes |
| Self-cleaning | Yes |
| Oven thermostat range | 30 - 300 °C |
| Fan grill function | Yes |
| ECO mode | Yes |
| Cleaning type | Pyrolytic |
| Number of shelf positions | 5 |
| Appliance placement | Built-in |
| Product colour | Black |
| Control type | Rotary |
| Built-in display | Yes |
| Control position | Front |
| Handle colour | Stainless steel |
| Knobs colour | Black |
| Door hinge | down |
| Door material | Glass |
| Oven door opening | Drop down opening |
| Soft closing door | Yes |
| Cord length | 1.5 m |
| Wi-Fi controlled | Yes |
| Integrated clock | Yes |
| Clock type | Electronic |
| Timer type | Digital |
| Timer modes | Cooking time, End cooking time |
| Apps supported | Miele@home |
| Energy efficiency class | A+ |
| Energy consumption (conventional) | 1.1 kWh |
| Energy consumption (forced convection) | 0.71 kWh |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| Connected load | 3600 W |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 16 A |
| Power connection type | Hard-wired |
| Power plug type | Hard Wired |
| Interior light | Yes |
| Lamps quantity | 1 lamp(s) |
| Lamp type | Halogen |
| Miele technologies (cooking) | Miele@home |
| Installation compartment width | 568 mm |
| Installation compartment depth | 550 mm |
| Installation compartment height | 595 mm |
| Width | 595 mm |
| Depth | 568 mm |
| Height | 596 mm |
| Weight | 47 kg |
| Installation compartment width (min) | 560 mm |
| Installation compartment height (min) | 590 mm |
| Baking tray | Yes |
Important Product Information: This is a built in Single Oven; it can be built in at eye-level or underneath a worktop.
Loading
5 years parts and labour, subject to registration within 90 days of purchase. To activate your warranty go to www.miele.co.uk/promotions.
5
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
Currently out of stock
We will contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save an extra £100 on this item
Free recycling (worth £25)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew


You've added an item to your basket.