2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Miele KU 7015 D
Built-Under Larder Fridge, Fixed Hinge, D Rated
£1,149.99
Save £249.01
Was £1,399
Free Delivery
Spread the cost:
£95.84 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
Order now and get this from Thu 7th May
Installation & Recycling Available**
Protection available from £6.49 p/m
Flexible Finance Options
£95.84 for 12 months at 0.0% APR***
***Representative Example
- Representative - 23.9% APR (variable)
- Purchase interest rate - 23.9% p.a. (variable)
- Assumed Credit Limit - £1,200
- Product code: 12690480
- Net Capacity - Fridge 127 Litres
- Optimum and maintenance-free LED
- Flexible inner door - split door shelves
- Dishwasher-proof door shelves - ComfortClean
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 818 x 597 x 550
Energy
Rating
| Type | Built-Under Larder Fridge |
| Brand | Miele |
| Model | KU 7015 D |
| Also known as: | 12690480 |
| EAN: | 4002516848738 |
| Optimum and maintenance-free LED | |
| Flexible inner door - split door shelves | |
| Dishwasher-proof door shelves - ComfortClean | |
| Food is chilled quickly thanks to Automatic SuperCool |
| Appliance placement | Built-in |
| Product colour | White |
| Fridge number of shelves/baskets | 3 |
| Number of vegetable drawers | 2 |
| Door hinge | Right |
| Reversible doors | Yes |
| Door hinge type | Fixed hinge |
| Fridge door balconies | 3 |
| Door bottle retainer | Yes |
| Egg balcony | Yes |
| Built-in capability | Yes |
| Fridge net capacity | 127 L |
| Climate class | SN-T |
| Noise emission class | B |
| Noise level | 34 dB |
| Super Cool function | Yes |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Door open alarm | Yes |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Cord length | 2.2 m |
| Energy efficiency class | D |
| Annual energy consumption | 74 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy usage | 0.202 kWh/24h |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50-60 Hz |
| Current | 13 A |
| Width | 597 mm |
| Depth | 550 mm |
| Height | 818 mm |
| Installation compartment width | 600 mm |
| Installation compartment depth | 560 mm |
| Installation compartment height (min) | 820 mm |
| Installation compartment height (max) | 880 mm |
| Weight | 33 kg |
| Miele technologies (food storage) | ComfortClean, Miele@home, Sabbath mode |
Important Product Information: This is a built under Larder Fridge; it needs to be built underneath a worktop.
2 years parts and labour.To register your appliance for the manufacturers warranty you will find a 'Register Your Appliance' card within the Welcome Pack that asks you to call Miele to complete the registration.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£6.49
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.


Loading
You've added an item to your basket.