2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Miele DAZ 1620
Integrated Cooker Hood, Stainless Steel, B Rated
£599
Free Delivery
Spread the cost:
£49.92 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
Low Stock
Free or Next Day Delivery from 28th April*
Installation & Recycling Available**
Protection available from £5.69 p/m
Flexible Finance Options
£49.92 for 12 months at 0.0% APR***
***Representative Example
- Representative - 23.9% APR (variable)
- Purchase interest rate - 23.9% p.a. (variable)
- Assumed Credit Limit - £1,200
- Product code: 12697770
- Extraction Rate (m³/h) - 730
- Extraction Type - Ducted/Recirculating
- Invisible - can be concealed with kitchen dcor
- Powerful - 730 m3/h in Booster level
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 450 x 599 x 275
Energy
Rating
| Type | Integrated Cooker Hood |
| Brand | Miele |
| Model | DAZ 1620 |
| Also known as: | 12697770 |
| EAN: | 4002516852599 |
| Invisible - can be concealed with kitchen dcor | |
| Powerful - 730 m3/h in Booster level | |
| Energy-efficient and uniform illumination - 2 LED spotlights | |
| Safe and easy to clean -Miele CleanCover | |
| For perfect functionality -accessories for proper venting |
| Maximum extraction power | 730 m³/h |
| Type of extraction | Ducted/Recirculating |
| Fluid dynamic efficiency class | B |
| Lighting efficiency class | A |
| Grease filtering efficiency class | B |
| Number of speeds | 3 |
| Noise level | 64 dB |
| Intensive speed | Yes |
| Type | Built-in |
| Product colour | Stainless steel |
| Control type | Buttons |
| Cord length | 1.2 m |
| Exhaust location | Top |
| Check valve | Yes |
| Exhaust connection diameter (min) | 150 mm |
| Grease filter type | Metal |
| Number of filters | 2 pc(s) |
| Dishwasher proof filter | Yes |
| Removable filter | Yes |
| Bulb power | 1 W |
| Number of bulbs | 2 bulb(s) |
| Bulb type | LED |
| Illuminance | 170 lx |
| Energy efficiency class | B |
| Annual energy consumption | 76 kWh |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| AC input voltage | 230 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 5 A |
| Width | 599 mm |
| Depth | 275 mm |
| Height (min) | 450 mm |
| Weight | 11.8 kg |
2 years parts and labour.To register your appliance for the manufacturers warranty you will find a 'Register Your Appliance' card within the Welcome Pack that asks you to call Miele to complete the registration.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Free or Next Day Delivery
from 28th April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£5.69
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £199.67 with a 3 month plan. Read More






Loading
You've added an item to your basket.