2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Miele G5632 SC
Dishwasher, 14 Place Settings, White, A Rated
£649
Save £180
Was £829
Free Delivery
Spread the cost:
£54.09 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
- Product code: 12864920/NP
- NO PACKAGING - WAS £829.00
- Place Settings - 14
- Best energy efficiency class A - energy-saving and eco-friendly
- Perfect results in less than one hour - QuickPowerWash
- Save up to 50 % electricity with the Miele hot water connection
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 845 x 598 x 600
Energy
Rating
| Type | Dishwasher |
| Brand | Miele |
| Model | G5632 SC |
| Also known as: | 12864920 |
| EAN: | 0200000003971 |
| This item has been found in our warehouse with damaged packaging. | |
| It is therefore without its original packaging and has been discounted accordingly to clear. | |
| It has been carefully inspected and repackaged and comes with its full warranty. |
| Best Energy Efficiency Class A - Energy-Saving And Eco-Friendly | |
| Perfect Results In Less Than One Hour - Quickpowerwash | |
| Save Up To 50 % Electricity With The Miele Hot Water Connection | |
| Flexible Basket Design Perfect For Everyday Use - Comfort Baskets | |
| Very Easy Door Opening And Closing - Comfortclose | |
| Drawer Or Basket? Both! You Decide Thanks To The Additional Cutlery Basket |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product size | Full size (60 cm) |
| Door colour | White |
| Built-in display | Yes |
| Control type | Buttons |
| Display digits | 3 digits |
| Cord length | 1.8 m |
| Inlet hose length | 1.5 m |
| Outlet hose length | 1.5 m |
| Number of baskets | 3 basket(s) |
| Baskets adjustable placement | Upper |
| Cutlery compartment type | Basket & drawer |
| Number of place settings | 14 place settings |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 45 dB |
| Dishwashing programs | Auto, Delicate, Eco, Intensive 75°C, Quick |
| Cycle time | 258 min |
| Overflow protection | Yes |
| Delayed start timer | Yes |
| Delay start (min) | 24 h |
| Extra dry | Yes |
| Ready indicator | Yes |
| Energy efficiency class | A |
| Water consumption per cycle | 8.2 L |
| Energy consumption per 100 cycles | 54 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Connected load | 2000 W |
| AC input voltage | 230 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 10 A |
| Width | 598 mm |
| Depth | 600 mm |
| Height | 845 mm |
| Weight | 53.5 kg |
| Depth with door open | 1195 mm |
| Installation compartment width | 600 mm |
| Installation compartment depth | 600 mm |
| Installation compartment height (min) | 845 mm |
| Installation compartment height (max) | 880 mm |
| Miele technologies (dish washing) | BrilliantGlassCare, EcoPower, QuickPowerWash |
2 years parts and labour.To register your appliance for the manufacturers warranty you will find a 'Register Your Appliance' card within the Welcome Pack that asks you to call Miele to complete the registration.
2
Year
Warranty
Customers also bought
No Packaging Item
This item has been found in our warehouse with damaged packaging.
It is therefore without its original packaging and has been discounted accordingly to clear.
It has been carefully inspected and repackaged and comes with its full warranty.
Free or Next Day Delivery
from 3rd April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£5.89
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £216.33 with a 3 month plan. Read More

Loading
You've added an item to your basket.