2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Miele G5662 SCVI
Fully Integrated Dishwasher, 14 Place Settings, A Rated
Retail Price
£939
Save £60
Was £999
Free Delivery
Spread the cost:
£78.25 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
Order now and get this from Thu 28th May
Installation & Recycling Available**
Protection available from £5.89 p/m
Flexible Finance Options
£78.25 for 12 months at 0.0% APR***
***Representative Example
- Representative - 23.9% APR (variable)
- Purchase interest rate - 23.9% p.a. (variable)
- Assumed Credit Limit - £1,200
- Product code: 12864950
- Place Settings - 14
- Best energy efficiency class A - energy-saving and eco-friendly
- Perfect results in less than one hour - QuickPowerWash
- Save up to 50 % electricity with the Miele hot water connection
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 805 x 598 x 550
Energy
Rating
| Type | Fully Integrated Dishwasher |
| Brand | Miele |
| Model | G5662 SCVI |
| Also known as: | 12864950 |
| EAN: | 4002516913665 |
| Note | We have a demonstration model of this item on display in our showroom available for you to view |
| Best Energy Efficiency Class A - Energy-Saving And Eco-Friendly | |
| Perfect Results In Less Than One Hour - Quickpowerwash | |
| Save Up To 50 % Electricity With The Miele Hot Water Connection | |
| Flexible Basket Design Perfect For Everyday Use - Comfort Baskets | |
| Very Easy Door Opening And Closing - Comfortclose | |
| Drawer Or Basket? Both! You Decide Thanks To The Additional Cutlery Basket |
| Appliance placement | Fully built-in |
| Product size | Full size (60 cm) |
| Custom panel-ready | Yes |
| Door colour | Not applicable |
| Built-in display | Yes |
| Control panel colour | Stainless steel |
| Control type | Buttons |
| Display digits | 3 digits |
| Cord length | 1.8 m |
| Inlet hose length | 1.5 m |
| Outlet hose length | 1.5 m |
| Number of baskets | 3 basket(s) |
| Cutlery compartment type | Basket & drawer |
| Number of place settings | 14 place settings |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 45 dB |
| Dishwashing programs | Auto, Delicate, Eco, Intensive 75°C, Quick |
| Cycle time | 258 min |
| Overflow protection | Yes |
| Delayed start timer | Yes |
| Delay start (min) | 24 h |
| Extra dry | Yes |
| Ready indicator | Yes |
| Energy efficiency class | A |
| Water consumption per cycle | 8.2 L |
| Energy consumption per 100 cycles | 54 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Connected load | 2000 W |
| AC input voltage | 230 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 10 A |
| Width | 598 mm |
| Depth | 550 mm |
| Height | 805 mm |
| Weight | 44 kg |
| Depth with door open | 1165 mm |
| Installation compartment width | 600 mm |
| Installation compartment depth | 550 mm |
| Installation compartment height (min) | 805 mm |
| Installation compartment height (max) | 870 mm |
| Custom panel weight (min) | 4 kg |
| Custom panel weight (max) | 11 kg |
| Miele technologies (dish washing) | BrilliantGlassCare, EcoPower, QuickPowerWash |
2 years parts and labour.To register your appliance for the manufacturers warranty you will find a 'Register Your Appliance' card within the Welcome Pack that asks you to call Miele to complete the registration.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Fully Integrated Dishwashers
A fully integrated dishwasher is built into your cabinetry, completely concealing the appliance. The controls can be found on the inside edge of the door. This is the most effective way to achieve a seamless kitchen aesthetic. All fully integrated dishwashers will need a full-height furniture door and plinth for installation - if you're buying a replacement, it's likely you already have these in place.
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
Order now and get this from Thu 28th May
We will contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£5.89
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save an extra £40 on this item
Free recycling (worth £25)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew


Loading
You've added an item to your basket.