5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Miele KFN4375BD EL el (silver)
No Frost Fridge Freezer, 60/40, B Rated
Service that goes further
- Product code: 12979530
- Net Capacity - Fridge 227 Litres/Freezer 103 Litres
- Spacious drawer with moisture control -DailyFresh
- No icing up of food and no need to defrost thanks toNoFrost
- Uniform temperature distribution inside the appliance -DynaCool
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1855 x 597 x 675
Energy
Rating
| Type | No Frost Fridge Freezer |
| Brand | Miele |
| Model | KFN4375BD EL el (silver) |
| Also known as: | 12979530 |
| EAN: | 4002516974376 |
| Spacious drawer with moisture control -DailyFresh | |
| No icing up of food and no need to defrost thanks toNoFrost | |
| Uniform temperature distribution inside the appliance -DynaCool | |
| Two separate air circuits for optimum cooling -DuplexCool |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | Stainless steel |
| Built-in display | Yes |
| Door hinge | Right |
| Reversible doors | Yes |
| Child lock | Yes |
| Display placement | Inside |
| Shelves material | Glass |
| Number of compressors | 1 |
| Recessed handle(s) | Yes |
| Number of doors | 2 door(s) |
| Total net capacity | 330 L |
| Climate class | SN-T |
| Noise emission class | B |
| Noise level | 34 dB |
| Minimum operating temperature | 10 °C |
| Maximum operating temperature | 43 °C |
| Water supply type | Not supported |
| Holiday function | Yes |
| Number of temperature zones | 2 |
| Fridge net capacity | 227 L |
| No Frost (fridge) | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 4 |
| Number of vegetable drawers | 1 |
| Super Cool function | Yes |
| Cooling system | Dynamic (fan-assisted) |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Automatic defrost (fridge) | Yes |
| Egg tray | Yes |
| Fridge door balconies | 3 |
| Door bottle balcony | Yes |
| Bottle rack | Yes |
| Freezer position | Bottom-placed |
| Freezer net capacity | 103 L |
| Freezing capacity | 10 kg/24h |
| Storage time during power failure | 20 h |
| Star rating | 4* |
| No Frost (freezer) | Yes |
| Fast freeze function | Yes |
| Automatic defrost (freezer) | Yes |
| Freezer drawers quantity | 3 |
| Ice cube tray | Yes |
| Fresh zone compartment | Yes |
| Door open alarm | Yes |
| Temperature alarm | Yes |
| Failure alarm | Yes |
| Cord length | 2 m |
| Wi-Fi | Yes |
| Apps supported | Miele@home |
| Energy efficiency class | B |
| Annual energy consumption | 127.75 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Current | 10 A |
| Energy usage | 0.35 kWh/24h |
| Width | 597 mm |
| Depth | 675 mm |
| Height | 1855 mm |
| Weight | 72.9 kg |
| Miele technologies (food storage) | Party mode, Sabbath mode, Miele@home, NoFrost, DailyFresh, ComfortClean |
| Package width | 623 mm |
| Package depth | 767 mm |
| Package height | 1927 mm |
| Package weight | 78.4 kg |
| Country of origin | Bulgaria |
| Electronic control | Yes |
5 years parts and labour, subject to registration within 90 days of purchase. To activate your warranty go to www.miele.co.uk/promotions.
5
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
Currently out of stock
We will contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save £55 on this item
Free recycling (worth £25)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew


Loading
You've added an item to your basket.