25
Month
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Jura Z10 White Aluminium
Coffee Machine
£1,699
Save £628
Was £2,327
Free Delivery
Spread the cost:
£141.59 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
- Product code: 15360
- Capacity (litres) - 2.4
- The new Product Recognising Grinder (P.R.G.)
- Cold brew - extreme freshness
- Eighth-generation brewing unit
- Warranty - 25 month Warranty
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 380 x 320 x 450
| Type | Coffee Machine |
| Brand | Jura |
| Model | Z10 White Aluminium |
| Also known as: | 15360 |
| EAN: | 7610917153602 |
| The new Product Recognising Grinder (P.R.G.) | |
| Cold brew – extreme freshness | |
| Eighth-generation brewing unit | |
| Lasting elegance |
| Appliance placement | Countertop |
| Product type | Espresso machine |
| Water tank capacity | 2.4 L |
| Coffee input type | Coffee beans |
| Coffee maker type | Fully-auto |
| Reservoir for brewed coffee | Cup |
| Capacity in cups | 20 cups |
| Built-in grinder | Yes |
| Adjustable coffee strength | Yes |
| Hot water system | Yes |
| Number of grinders | 1 pc(s) |
| Adjustable grinder settings | Yes |
| Coffee beans capacity | 280 g |
| Ground coffee container capacity | 20 cups |
| Variable brewing chamber | Yes |
| Brewing chamber range | 5 - 16 g |
| Adjustable coffee spout height | Yes |
| Adjustable coffee spout height range | 78 - 150 mm |
| Adjustable coffee spout width | Yes |
| Adjustable coffee spout width range | 24 - 50 mm |
| Heating system | Thermoblock |
| Espresso making | Yes |
| Cappuccino making | Yes |
| Number of programs | 32 |
| Coffee making | Yes |
| Latte making | Yes |
| Latte Macchiato making | Yes |
| Lungo making | Yes |
| Hot milk making | Yes |
| Flat White making | Yes |
| Hot and cold beverages making | Yes |
| Product colour | Aluminium, White |
| Control type | Touch |
| Built-in display | Yes |
| Colour display | Yes |
| Colour name | Aluminium White (EA) |
| Removable drip tray | Yes |
| Cord length | 1.1 m |
| Wireless ready | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Power | 1450 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 10 A |
| Auto power off | Yes |
| Programmable auto power off | Yes |
| Width | 320 mm |
| Depth | 450 mm |
| Height | 380 mm |
| Weight | 12.3 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 400 mm |
| Package depth | 500 mm |
| Package height | 450 mm |
| Package weight | 13 kg |
| Package weight | 13 kg |
25 month warranty for all domestic machines, if the product is used in a commercial environment the warranty is reduced to 12 months.Complete and return the warranty registration card that is included in the packaging to receive a free bag of coffee from Jura.Keep a copy of your Sales Invoice as proof of purchase.
25
Month
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Free or Next Day Delivery
from 23rd May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£10.19
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £566.33 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More



Loading
You've added an item to your basket.