25
Month
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Jura Z10 Diamond Black
Coffee Machine
£2,450
Service that goes further
- Product code: 15423
- Capacity (litres) - 2.4
- The new Product Recognising Grinder (P.R.G.)
- Cold brew - extreme freshness
- Eighth-generation brewing unit
- Warranty - 25 month Warranty
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 380 x 320 x 450
| Type | Coffee Machine |
| Brand | Jura |
| Model | Z10 Diamond Black |
| Also known as: | 15423 |
| EAN: | 7610917154234 |
| The new Product Recognising Grinder (P.R.G.) | |
| Cold brew – extreme freshness | |
| Eighth-generation brewing unit | |
| Lasting elegance |
| Appliance placement | Countertop |
| Product type | Espresso machine |
| Water tank capacity | 2.4 L |
| Coffee input type | Coffee beans |
| Coffee maker type | Fully-auto |
| Reservoir for brewed coffee | Cup |
| Capacity in cups | 20 cups |
| Built-in grinder | Yes |
| Adjustable coffee strength | Yes |
| Hot water system | Yes |
| Number of grinders | 1 pc(s) |
| Adjustable grinder settings | Yes |
| Coffee beans capacity | 280 g |
| Ground coffee container capacity | 20 cups |
| Variable brewing chamber | Yes |
| Brewing chamber range | 5 - 16 g |
| Adjustable coffee spout height | Yes |
| Adjustable coffee spout height range | 78 - 150 mm |
| Adjustable coffee spout width | Yes |
| Adjustable coffee spout width range | 24 - 50 mm |
| Heating system | Thermoblock |
| Espresso making | Yes |
| Cappuccino making | Yes |
| Number of programs | 32 |
| Coffee making | Yes |
| Latte making | Yes |
| Latte Macchiato making | Yes |
| Lungo making | Yes |
| Hot milk making | Yes |
| Flat White making | Yes |
| Hot and cold beverages making | Yes |
| Product colour | Black |
| Control type | Touch |
| Built-in display | Yes |
| Colour display | Yes |
| Colour name | Diamond Black (INTA) |
| Removable drip tray | Yes |
| Cord length | 1.1 m |
| Wireless ready | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Power | 1450 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 10 A |
| Auto power off | Yes |
| Programmable auto power off | Yes |
| Width | 320 mm |
| Depth | 450 mm |
| Height | 380 mm |
| Weight | 12.3 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 400 mm |
| Package depth | 500 mm |
| Package height | 450 mm |
| Package weight | 13 kg |
| Package weight | 13 kg |
25 month warranty for all domestic machines, if the product is used in a commercial environment the warranty is reduced to 12 months.Complete and return the warranty registration card that is included in the packaging to receive a free bag of coffee from Jura.Keep a copy of your Sales Invoice as proof of purchase.
25
Month
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.

Loading
You've added an item to your basket.