25
Month
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Jura ENA 4 Full Metropolitan Black
Coffee Machine
£775
Service that goes further
- Product code: 15508
- Capacity (litres) - 1.1
- Number of specialities - 4
- Espresso
- Coffee
- Warranty - 25 month Warranty
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 323 x 271 x 445
| Type | Coffee Machine |
| Brand | Jura |
| Model | ENA 4 Full Metropolitan Black |
| Also known as: | 15508, ENA 4 Full Metropolitan B |
| EAN: | 7610917155088 |
| Number of specialities - 4 | |
| Espresso | |
| Coffee | |
| Espresso doppio | |
| Caff doppio | |
| Wi-Fi connection to home network | |
| Powder chute for ground coffee | |
| Pulse Extraction Process (P.E.P.) | |
| Symbol display | |
| Energy Save Mode (E.S.M.) | |
| Zero-Energy Switch or power switch | |
| Programmable switch-off time | |
| Weight - 8.4 kg | |
| Dimensions (W H D) - 27.1 32.3 44.5 cm |
| Water tank capacity | 1.1 L |
| Coffee maker type | Fully-auto |
| Built-in grinder | Yes |
| Adjustable coffee strength | Yes |
| Hot water system | Yes |
| Maximum operating pressure | 16 bar |
| Adjustable grinder settings | Yes |
| Coffee beans capacity | 125 g |
| Adjustable coffee spout height | Yes |
| Heating system | Thermoblock |
| Steam pipe | Yes |
| Fast heat | Yes |
| Water hardness selector | Yes |
| Programmable | Yes |
| Self-cleaning | Yes |
| Milk system cleaning program | Yes |
| Dishwasher-proof parts | Yes |
| Country of origin | Portugal |
| Espresso making | Yes |
| Number of programs | 15 |
| Coffee making | Yes |
| Ristretto making | Yes |
| Tea making | Yes |
| Product colour | Black |
| Control type | Touch |
| Display type | TFT |
| Removable water tank | Yes |
| Removable drip tray | Yes |
| Drip/spout adjustment | Vertical |
| Indication light | Yes |
| Easy to clean | Yes |
| Cup holder | Yes |
| Power | 1450 W |
| Auto power off | Yes |
| Width | 271 mm |
| Depth | 445 mm |
| Height | 323 mm |
| Weight | 9.4 g |
| Package dimensions (WxDxH) | 360 x 500 x 350 mm |
| Package width | 360 mm |
| Package depth | 500 mm |
| Package height | 350 mm |
| Package weight | 9.1 kg |
| Package weight | 9.1 kg |
| Package dimensions (LxWxH) | 360 x 500 x 350 mm |
| Fully automatic | Coffee & Milk |
| Dishwasher proof accessories | Yes |
| Pump pressure | 15 bar |
25 month warranty for all domestic machines, if the product is used in a commercial environment the warranty is reduced to 12 months.Complete and return the warranty registration card that is included in the packaging to receive a free bag of coffee from Jura.Keep a copy of your Sales Invoice as proof of purchase.
25
Month
Warranty
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Loading
You've added an item to your basket.