25
Month
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Jura C8 Piano Black
Coffee Machine
£649
Save £246
Was £895
Free Delivery
Spread the cost:
£54.09 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
- Product code: 15690
- Capacity (litres) - 1.6
- Number of specialities - 6
- Wi-Fi connection to home network
- Powder chute for ground coffee
- Warranty - 25 month Warranty
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 325 x 260 x 437
| Type | Coffee Machine |
| Brand | Jura |
| Model | C8 Piano Black |
| Also known as: | 15690 |
| EAN: | 7610917156900 |
| Number of specialities - 6 | |
| Wi-Fi connection to home network | |
| Powder chute for ground coffee | |
| Pulse Extraction Process (P.E.P.) | |
| Energy Save Mode (E.S.M.) | |
| Zero-Energy Switch or power switch | |
| Programmable switch-off time | |
| Weight - 10.3 kg | |
| Dimensions (W H D) - 26 32.5 43.7 cm |
| Appliance placement | Countertop |
| Product type | Espresso machine |
| Water tank capacity | 1.6 L |
| Coffee input type | Coffee beans, Ground coffee |
| Coffee maker type | Fully-auto |
| Capacity in cups | 2 cups |
| Built-in grinder | Yes |
| Adjustable coffee strength | Yes |
| Hot water system | Yes |
| Maximum operating pressure | 15 bar |
| Number of grinders | 1 pc(s) |
| Grinder type | Stainless steel grinder |
| Adjustable grinder settings | Yes |
| Number of grinder settings | 7 |
| Coffee beans capacity | 2 g |
| Ground coffee container capacity | 16 cups |
| Number of coffee strength settings | 3 |
| Variable brewing chamber | Yes |
| Brewing chamber range | 5 - 16 g |
| Built-in milk frother | Yes |
| Milk adding type | Pipe |
| Adjustable coffee spout height | Yes |
| Adjustable coffee spout height range | 75 - 115 mm |
| Heating system | Thermoblock |
| Steam pipe | Yes |
| Rinsing function | Yes |
| Water filter | Yes |
| Water hardness selector | Yes |
| Adjustable water quantity | Yes |
| Programmable | Yes |
| Anti-scale system | Yes |
| Self-cleaning | Yes |
| Milk system cleaning program | Yes |
| Country of origin | Portugal |
| Espresso making | Yes |
| Cappuccino making | Yes |
| Coffee making | Yes |
| Americano making | Yes |
| Latte making | Yes |
| Product colour | Black |
| Control type | Buttons |
| Built-in display | Yes |
| Display type | LCD |
| Removable water tank | Yes |
| Removable drip tray | Yes |
| Drip/spout adjustment | Vertical |
| Cord length | 1.1 m |
| Wireless ready | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Easy to clean | Yes |
| Power | 1450 W |
| AC input frequency | 230 Hz |
| Current | 50 A |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Auto power off | Yes |
| Programmable auto power off | Yes |
| Width | 260 mm |
| Depth | 437 mm |
| Height | 325 mm |
| Weight | 10.3 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 300 mm |
| Package depth | 460 mm |
| Package height | 360 mm |
| Package weight | 11 g |
| Package weight | 11 kg |
| Manual | Yes |
| Spoon included | Yes |
| Brand specific technologies | Professional Aroma Grinder (P.A.G.), Pulse Extraction Process (P.E.P.) |
| Built-in coffee tamper | Yes |
| Automatic coffee grinding | Yes |
| Compatible products | JURA HP1,?JURA?CX1, JURA CLARIS Smart+ |
25 month warranty for all domestic machines, if the product is used in a commercial environment the warranty is reduced to 12 months.Complete and return the warranty registration card that is included in the packaging to receive a free bag of coffee from Jura.Keep a copy of your Sales Invoice as proof of purchase.
25
Month
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Free or Next Day Delivery
from 28th April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£5.29
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £216.33 with a 3 month plan. Read More




Loading
You've added an item to your basket.