25
Month
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Jura ENA 8 Full Nordic White
Coffee Machine
£1,095
Free Delivery
Spread the cost:
£91.25 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
- Product code: 15509
- Capacity (litres) - 1.1
- Intelligent preheating
- 3D brewing technology
- JURA Cockpit with maintenance status display
- Warranty - 25 month Warranty
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 323 x 271 x 445
| Type | Coffee Machine |
| Brand | Jura |
| Model | ENA 8 Full Nordic White |
| Also known as: | 15509, ENA 8 |
| EAN: | 7610917155095 |
| Intelligent preheating | |
| 3D brewing technology | |
| JURA Cockpit with maintenance status display | |
| WiFi connection to home network | |
| Number of speciality coffees - 15 | |
| 2.8'' touchscreen colour display | |
| Pulse Extraction Process (P.E.P.) | |
| Energy Save Mode (E.S.M.) | |
| Zero-Energy Switch or power switch | |
| Programmable switch-off time | |
| Weight - 9.4 kg | |
| Dimensions (W H D) - 27,1 32,3 44,5 cm |
| Water tank capacity | 1.1 L |
| Coffee maker type | Fully-auto |
| Capacity in cups | 10 cups |
| Built-in grinder | Yes |
| Adjustable coffee strength | Yes |
| Hot water system | Yes |
| Maximum operating pressure | 15 bar |
| Adjustable grinder settings | Yes |
| Coffee beans capacity | 125 g |
| Adjustable coffee spout height | Yes |
| Heating system | Thermoblock |
| Programmable | Yes |
| Self-cleaning | Yes |
| Country of origin | Switzerland |
| Espresso making | Yes |
| Cappuccino making | Yes |
| Number of programs | 12 |
| Coffee making | Yes |
| Ristretto making | Yes |
| Espresso Macchiato making | Yes |
| Hot milk making | Yes |
| Flat White making | Yes |
| Product colour | White |
| Control type | Touch |
| Removable drip tray | Yes |
| Drip/spout adjustment | Vertical |
| Power | 1450 W |
| Width | 271 mm |
| Depth | 445 mm |
| Height | 323 mm |
| Weight | 9.4 kg |
25 month warranty for all domestic machines, if the product is used in a commercial environment the warranty is reduced to 12 months.Complete and return the warranty registration card that is included in the packaging to receive a free bag of coffee from Jura.Keep a copy of your Sales Invoice as proof of purchase.
25
Month
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Free or Next Day Delivery
from 28th April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£7.59
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £365 with a 3 month plan. Read More




Loading
You've added an item to your basket.