Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Jura ENA 8 Metropolitan Black
Coffee Machine
£1,095
Service that goes further
- Product code: 15510
- Capacity (litres) - 1.1
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 323 x 271 x 445
| Type | Coffee Machine |
| Brand | Jura |
| Model | ENA 8 Metropolitan Black |
| Also known as: | 15510 |
| EAN: | 7610917155101 |
| Water tank capacity | 1.1 L |
| Coffee maker type | Fully-auto |
| Capacity in cups | 10 cups |
| Built-in grinder | Yes |
| Adjustable coffee strength | Yes |
| Hot water system | Yes |
| Maximum operating pressure | 15 bar |
| Adjustable grinder settings | Yes |
| Coffee beans capacity | 125 g |
| Adjustable coffee spout height | Yes |
| Heating system | Thermoblock |
| Programmable | Yes |
| Self-cleaning | Yes |
| Country of origin | Switzerland |
| Espresso making | Yes |
| Cappuccino making | Yes |
| Number of programs | 12 |
| Coffee making | Yes |
| Ristretto making | Yes |
| Espresso Macchiato making | Yes |
| Latte Macchiato making | Yes |
| Hot milk making | Yes |
| Flat White making | Yes |
| Product colour | Black |
| Control type | Touch |
| Removable drip tray | Yes |
| Drip/spout adjustment | Vertical |
| Power | 1450 W |
| Width | 271 mm |
| Depth | 445 mm |
| Height | 323 mm |
| Weight | 9.4 kg |
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Loading
You've added an item to your basket.