Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Jura E8 Dark Inox
Coffee Machine
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: 15583
- Capacity (litres) - 1.9
- Simple to use
- Grind with precision, enjoy in relaxation
- Harmonious, modern design
- Warranty - 25 month Warranty
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 351 x 280 x 446
Simple to use
With the large 3.5" display, flanked by six operating buttons, navigating through all the functions is simplicity itself. The user is guided by clear pictures and graphics, making the many options available with the E8 intuitive to use. The settings for all specialities and their positions on the screen can be adapted in line with personal preferences and product names can be displayed or hidden. Relevant information is clearly displayed in the Cockpit. For easy maintenance, the One-Touch milk system cleaning function ensures perfect hygiene automatically at the touch of a button.
Grind with precision, enjoy in relaxation
The perfect cup of coffee calls for the best ingredients, prepared in exactly the right way. The advanced P.A.G.2 grinder ensures that the beans are ground to perfection every time. The grinder setting can be easily adjusted with the ergonomically shaped selector switch. Between preparations, the grinder remains in rest mode. This is gentler on the grinder, maximising its lifetime while ensuring consistently delectable flavour. The eighth-generation 3D brewing unit ensures ideal brewing conditions and maximum flavour. As a result, the E8 makes wonderfully flavourful coffee throughout its lifetime.
Harmonious, modern design
Whenever JURA updates a product, special attention is given to the visual design. The instantly recognisable E8 is the result of attention to detail, the use of high-quality materials and precision craftsmanship. With its harmoniously symmetrical lines, it has a sleek, modern look. Clean, simple forms with tastefully placed accents give it structure and character. The E8 is designed to look fresh and modern even after many years.
Coffee in all its variety
The E8 offers a wide range of coffee classics and specialities, which it prepares to perfection. There are 17 options to choose from, all selected at the touch of a button. From the pure and simple, to coffee topped with milk foam. They can all be customised to suit individual taste and the preferred cup size. State-of-the-art technology extracts maximum aroma from every blend and roast, under optimum conditions, for utter deliciousness.
| Type | Coffee Machine |
| Brand | Jura |
| Model | E8 Dark Inox |
| Also known as: | 15583 |
| EAN: | 7610917155835 |
| Simple to use | |
| Grind with precision, enjoy in relaxation | |
| Harmonious, modern design | |
| Coffee in all its variety |
| Appliance placement | Countertop |
| Product type | Espresso machine |
| Water tank capacity | 1.9 L |
| Coffee input type | Coffee beans, Ground coffee |
| Coffee maker type | Fully-auto |
| Capacity in cups | 16 cups |
| Built-in grinder | Yes |
| Adjustable coffee strength | Yes |
| Hot water system | Yes |
| Two cups at once | Yes |
| Maximum operating pressure | 15 bar |
| Number of grinders | 1 pc(s) |
| Grinder type | Ceramic grinder |
| Adjustable grinder settings | Yes |
| Coffee beans capacity | 280 g |
| Number of coffee strength settings | 10 |
| Variable brewing chamber | Yes |
| Brewing chamber range | 5 - 16 g |
| Adjustable coffee spout height | Yes |
| Adjustable coffee spout height range | 64 - 111 mm |
| Adjustable milk spout height | Yes |
| Adjustable milk spout height range | 107 - 153 mm |
| Hot water temperature levels | 3 |
| Heating system | Thermoblock |
| Adjustable temperature | Yes |
| Number of temperature settings | 3 |
| Preheat function | Yes |
| Rinsing function | Yes |
| Water filter | Yes |
| Water hardness selector | Yes |
| Adjustable water quantity | Yes |
| Calc-clean function | Yes |
| Self-cleaning | Yes |
| Milk system cleaning program | Yes |
| Country of origin | Portugal |
| Multi beverage | Yes |
| Espresso making | Yes |
| Cappuccino making | Yes |
| Number of programs | 17 |
| Coffee making | Yes |
| Doppio+ making | Yes |
| Espresso Macchiato making | Yes |
| Latte Macchiato making | Yes |
| Lungo making | Yes |
| Hot milk making | Yes |
| Tea making | Yes |
| Product colour | Black, Stainless steel |
| Control type | Buttons |
| Built-in display | Yes |
| Display diagonal | 7.11 cm (2.8") |
| Colour display | Yes |
| Colour name | Dark Inox (EC) |
| Water level indicator | Yes |
| Removable water tank | Yes |
| Drip tray water level indicator | Yes |
| Drip/spout adjustment | Vertical |
| Cord length | 1.1 m |
| Wireless ready | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Power | 1450 W |
| AC input voltage | 230 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 10 A |
| Energy saving mode | Yes |
| Auto power off | Yes |
| Programmable auto power off | Yes |
| Width | 280 mm |
| Depth | 446 mm |
| Height | 351 mm |
| Weight | 9.6 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Spoon included | Yes |
| Sustainability certificates | CE |
| Brand specific technologies | P.A.G.2, 3D brewing technology, Intelligent Water System (I.W.S.), Intelligent preheating, JURA Cockpit with maintenance status display, Pulse Extraction Process (P.E.P.) |
| Built-in coffee tamper | Yes |
| Automatic coffee grinding | Yes |
| Compatible products | JURA HP3,?JURA ?CX3 |
| On/off button | Yes |
| Steam nozzle | Yes |
Compare with similar items
PRODUCT
Type
Coffee Machine
Brand
Jura
Model
E8 Dark Inox
Price
£999.00
Rating
4.8
Ean
7610917155835
PERFORMANCE
Adjustable coffee spout height
Yes
Adjustable coffee spout height range
64 - 111 mm
Adjustable coffee strength
Yes
Adjustable grinder settings
Yes
Adjustable milk spout height
Yes
Adjustable milk spout height range
107 - 153 mm
Adjustable temperature
Yes
Adjustable water quantity
Yes
Appliance placement
Countertop
Brewing chamber range
5 - 16 g
Built-in grinder
Yes
Calc-clean function
Yes
Capacity in cups
16 cups
Coffee beans capacity
280 g
Coffee input type
Coffee beans, Ground coffee
Coffee maker type
Fully-auto
Country of origin
Portugal
Grinder type
Ceramic grinder
Heating system
Thermoblock
Hot water system
Yes
Hot water temperature levels
3
Maximum operating pressure
15 bar
Milk system cleaning program
Yes
Number of coffee strength settings
10
Number of grinders
1 pc(s)
Number of temperature settings
3
Preheat function
Yes
Product type
Espresso machine
Rinsing function
Yes
Self-cleaning
Yes
Two cups at once
Yes
Variable brewing chamber
Yes
Water filter
Yes
Water hardness selector
Yes
Water tank capacity
1.9 L
POWER
AC input frequency
50 Hz
AC input voltage
230 V
Auto power off
Yes
Current
10 A
Energy saving mode
Yes
Power
1450 W
Programmable auto power off
Yes
TECHNICAL DETAILS
Automatic coffee grinding
Yes
Built-in coffee tamper
Yes
ERGONOMICS
Bluetooth
Yes
Built-in display
Yes
Colour display
Yes
Colour name
Dark Inox (EC)
Control type
Buttons
Cord length
1.1 m
Display diagonal
7.11 cm (2.8")
Drip tray water level indicator
Yes
Drip/spout adjustment
Vertical
Product colour
Black, Stainless steel
Removable water tank
Yes
Water level indicator
Yes
Wi-Fi
Yes
Wireless ready
Yes
BRAND-SPECIFIC FEATURES
Brand specific technologies
P.A.G.2, 3D brewing technology, Intelligent Water System (I.W.S.), Intelligent preheating, JURA Cockpit with maintenance status display, Pulse Extraction Process (P.E.P.)
COOKING FUNCTIONS & PROGRAMS
Cappuccino making
Yes
Coffee making
Yes
Doppio+ making
Yes
Espresso Macchiato making
Yes
Espresso making
Yes
Hot milk making
Yes
Latte Macchiato making
Yes
Lungo making
Yes
Multi beverage
Yes
Number of programs
17
Tea making
Yes
OTHER FEATURES
Compatible products
JURA HP3,?JURA ?CX3
On/off button
Yes
Steam nozzle
Yes
WEIGHT & DIMENSIONS
Depth
446 mm
Height
351 mm
Weight
9.6 kg
Width
280 mm
PACKAGING DATA
Quantity per pack
1 pc(s)
PACKAGING CONTENT
Spoon included
Yes
SUSTAINABILITY
Sustainability certificates
CE

Loading
You've added an item to your basket.