25
Month
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Jura JURA J10
Coffee Machine
£1,399
Save £390
Was £1,789
Free Delivery
Spread the cost:
£116.59 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
- Product code: 15664
- Capacity (litres) - 1.9
- Built-in Grinder
- Bluetooth
- Fully-auto
- Warranty - 25 month Warranty
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 348 x 318 x 446
| Type | Coffee Machine |
| Brand | Jura |
| Model | JURA J10 |
| Also known as: | 15664 |
| EAN: | 7610917156641 |
| Appliance placement | Countertop |
| Product type | Espresso machine |
| Water tank capacity | 1.9 L |
| Coffee input type | Coffee beans, Ground coffee |
| Coffee maker type | Fully-auto |
| Capacity in cups | 2 cups |
| Built-in grinder | Yes |
| Adjustable coffee strength | Yes |
| Hot water system | Yes |
| Maximum operating pressure | 15 bar |
| Number of grinders | 1 pc(s) |
| Grinder type | Stainless steel grinder |
| Grinder capacity | 280 g |
| Adjustable grinder settings | Yes |
| Number of grinder settings | 7 |
| Coffee beans capacity | 280 g |
| Number of coffee strength settings | 10 |
| Variable brewing chamber | Yes |
| Brewing chamber range | 5 - 16 g |
| Built-in milk frother | Yes |
| Number of spouts | 2 |
| Number of simultaneous brewing cups | 2 |
| Adjustable coffee spout height | Yes |
| Adjustable coffee spout height range | 65 - 111 mm |
| Adjustable coffee spout width | Yes |
| Hot water temperature levels | 3 |
| Heating system | Thermoblock |
| Steam pipe | Yes |
| Fast heat | Yes |
| Preheat function | Yes |
| Water filter | Yes |
| Water hardness selector | Yes |
| Adjustable water quantity | Yes |
| Automatic flow stop | Yes |
| Programmable | Yes |
| Anti-scale system | Yes |
| Calc-clean function | Yes |
| Milk system cleaning program | Yes |
| Anti-drip function | Yes |
| Pre brew aroma control | Yes |
| Country of origin | Switzerland |
| Espresso making | Yes |
| Cappuccino making | Yes |
| Coffee making | Yes |
| Americano making | Yes |
| Latte making | Yes |
| Espresso Macchiato making | Yes |
| Latte Macchiato making | Yes |
| Lungo making | Yes |
| Hot milk making | Yes |
| Flat White making | Yes |
| Hot and cold beverages making | Yes |
| Product colour | Black |
| Control type | Touch |
| Built-in display | Yes |
| Housing material | ABS synthetics |
| Colour display | Yes |
| Empty tank detector | Yes |
| Removable water tank | Yes |
| Removable drip tray | Yes |
| Non-slip feet | Yes |
| Cord length | 1.1 m |
| Backlight buttons | Yes |
| Cups light | Yes |
| Indication light | Yes |
| Smartphone/tablet remote support | Yes |
| Wireless ready | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Easy to clean | Yes |
| Easy to use | Yes |
| Power | 1450 W |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 10 A |
| Energy saving mode | Yes |
| Auto power off | Yes |
| Width | 318 mm |
| Depth | 446 mm |
| Height | 348 mm |
| Weight | 10.4 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package dimensions (WxDxH) | 350 x 500 x 380 mm |
| Package width | 350 mm |
| Package depth | 500 mm |
| Package height | 380 mm |
| Package weight | 11.4 kg |
| Manual | Yes |
| Brand specific technologies | Coffee Eye, Cold Extraction Process, Intelligent Water System (I.W.S.), P.A.G.2, Pulse Extraction Process (P.E.P.), Sweet Foam Function |
25 month warranty for all domestic machines, if the product is used in a commercial environment the warranty is reduced to 12 months.Complete and return the warranty registration card that is included in the packaging to receive a free bag of coffee from Jura.Keep a copy of your Sales Invoice as proof of purchase.
25
Month
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Free or Next Day Delivery
from 29th April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£7.59
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £466.33 with a 3 month plan. Read More



Loading
You've added an item to your basket.