5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Rangemaster CLDLO110DFPGBL/AB1
110cm Dual Fuel Range Cooker Classic Deluxe Gloss Black / Antique Brass, A Rated
£3,299
Save £400
Was £3,699
£3,319 with delivery
Spread the cost:
£274.92 for 12 months at 0.0% APR***
- Product code: 18323/NP
- NO PACKAGING - WAS £3699
- 80 Litre 8 function Multifunction Oven now including DUO / 80 Litre Fan Oven
- Hob Type - Combi hob
- Number of Ovens - 2
- Number of Zones - 7
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 895 x 1092 x 666 (excluding handles and knobs)
Energy
Rating
| Type | 110cm Dual Fuel Range Cooker |
| Brand | Rangemaster |
| Model | CLDLO110DFPGBL/AB1 |
| Also known as: | 18323, CLDLO110DFPGBLAB1 |
| EAN: | 0200000004125 |
| This item has been found in our warehouse with damaged packaging. | |
| It is therefore without its original packaging and has been discounted accordingly to clear. | |
| It has been carefully inspected and repackaged and comes with its full warranty. |
| 80 Litre 8 function Multifunction Oven now including DUO / 80 Litre Fan Oven | |
| Telescopic shelf within both ovens to easily check on food | |
| Rangemaster's unique handyrack included within Multifunction Oven for easy roasting | |
| Dedicated 25 Litre Proving Drawer | |
| INCREASED CAPACITY Deluxe 2.3kW Flexi-Grill on easy-glide telescopic runners with 4 grilling height positions | |
| Deluxe 5 burner gas hob accompanied with 2 ceramic zones with multi-zone griddle and wok cradle | |
| NEW Self-adjusting magnetic plinth to complement all cabinetry, plinth and work surface heights | |
| Precision engineering and manufacturing for premium quality, functionality and usability | |
| Design-led premium door construction | |
| NEW White LED touch display with minute mind | |
| NEW Streamlined fascia panel with uniformed control dial layout |
| Product type | Range cooker |
| Product colour | Black |
| Control type | Rotary, Touch |
| Built-in display | Yes |
| Colour name | Black/Antique Brass |
| Handle colour | Brass |
| Control position | Front |
| Integrated clock | Yes |
| Clock type | Electronic |
| Display type | LED |
| On/off light | Yes |
| Hob type | Combi |
| Number of cooking zones | 7 zone(s) |
| Wok burner | Yes |
| Number of gas cooking zones | 5 zone(s) |
| Number of electric cooking zones | 2 zone(s) |
| Electronic ignition | Yes |
| Electronic ignition type | One hand ignition |
| Oven size | Small |
| Number of ovens | 2 |
| Oven power source | Electric |
| Oven net capacity | 29 L |
| Grill | Yes |
| Defrost function | Yes |
| Oven position | Top left |
| Oven power | 2300 W |
| Grill power | 2300 W |
| Full surface grill | Yes |
| Half grill | Yes |
| Oven interior coating | Enamel |
| Telescopic shelves | Yes |
| Cleaning type | Catalytic |
| Oven 2 size | Large |
| Oven 2 power source | Electric |
| Oven 2 position | Bottom left |
| Oven 2 net capacity | 80 L |
| Oven 2 power | 3500 W |
| Oven 2 grill | Yes |
| Oven 2 number of glass door panels | 3 |
| Oven 2 viewing window | Yes |
| Oven 2 number of shelves | 2 shelves |
| Oven 2 number of shelf positions | 7 |
| Oven 2 telescopic shelves | Yes |
| Oven 2 interior light | Yes |
| Oven 2 number of functions | 8 |
| Oven 2 top heating | Yes |
| Oven 2 top and bottom heating | Yes |
| Oven 2 bottom heating | Yes |
| Oven 2 convection cooking | Yes |
| Oven 2 conventional cooking | Yes |
| Oven 2 defrost function | Yes |
| Oven 2 catalytic liners on side walls | Yes |
| Oven 3 size | Large |
| Oven 3 power source | Electric |
| Oven 3 position | Top right |
| Oven 3 net capacity | 80 L |
| Oven 3 power | 2500 W |
| Oven 3 viewing window | Yes |
| Oven 3 number of shelves | 2 shelves |
| Oven 3 number of shelf positions | 7 |
| Oven 3 telescopic shelves | Yes |
| Oven 3 interior light | Yes |
| Oven 3 number of functions | 1 |
| Oven 3 catalytic liners on side walls | Yes |
| Oven 4 size | Small |
| Oven 4 power source | Electric |
| Oven 4 position | Bottom right |
| Oven 4 net capacity | 25 L |
| Adjustable feet | Yes |
| Rear wheels | Yes |
| Connected load (electric) | 10700 W |
| Connected load (gas) | 11400 W |
| AC input voltage | 230 - 400 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| Oven 2 energy consumption (conventional) | 1.01 kWh |
| Oven 2 energy consumption (forced convection) | 0.88 kWh |
| Oven 3 energy consumption (forced convection) | 0.83 kWh |
| Power plug type | Hard Wired |
| Energy efficiency class (old) | A |
| Current | 32 A |
| Oven 2 energy efficiency class (old) | A |
| Oven 3 energy efficiency class (old) | A |
| Telescopic rail included | Yes |
| Rangemaster technologies (cooking) | Teppanyaki Griddle |
| Width | 1092 mm |
| Depth | 666 mm |
| Height | 895 mm |
| Weight | 138.2 kg |
| Package width | 1199 mm |
| Package depth | 720 mm |
| Package height | 1006 mm |
| Package weight | 145.1 kg |
| Country of origin | United Kingdom |
5 years parts and labour. To activate your warranty go to www.rangemaster.co.uk/5-year-warranty-promotion".
5
Year
Warranty
Customers also bought
No Packaging Item
This item has been found in our warehouse with damaged packaging.
It is therefore without its original packaging and has been discounted accordingly to clear.
It has been carefully inspected and repackaged and comes with its full warranty.
Free or Next Day Delivery
from 29th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £1,099.67 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More
Loading
You've added an item to your basket.