3
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Sharp 1T-C32HE2245KW
32" LED Smart Television, HD Ready, White, E Rated
£159
Save £10
Was £169
Free Delivery
- Product code: 1T-C32HE2245KW
- Screen (Inches/Type) - 32 HD LED
- Operating System - TiVo
- Enjoy rich color and sharp detail with this 32 inch Smart LED TV from SHARP, featuring HDR10 and HLG supportideal for vibrant living room TV viewing.
- Access 160+ free channels and top apps like Netflix, Prime Video, and Disney+ with TiVo OS
- Warranty - 3 years parts and labour
Product Dimensions with Stand (HxWxD) (mm) - 473 x 715 x 216

Energy
Rating
| Type | 32" LED Smart Television |
| Brand | Sharp |
| Model | 1T-C32HE2245KW |
| Also known as: | 1TC32HE2245KW |
| EAN: | 5905683273558 |
| Enjoy rich color and sharp detail with this 32 inch Smart LED TV from SHARP, featuring HDR10 and HLG supportideal for vibrant living room TV viewing. | |
| Access 160+ free channels and top apps like Netflix, Prime Video, and Disney+ with TiVo OS. Enjoy intuitive search and personalized streaming in one simple interface. | |
| HDMI ARC, USB, LAN, Wi-Fi, headphone jack, and optical audio out, ideal for connecting consoles, soundbars, and streaming devices. |
| Display diagonal | 81.3 cm (32) |
| HD type | HD |
| Display resolution | 1366 x 768 pixels |
| Display technology | LED |
| Screen shape | Flat |
| LED backlight | Yes |
| Supported graphics resolutions | 1366 x 768 |
| Native refresh rate | 60 Hz |
| Contrast ratio (dynamic) | 1000000:1 |
| Tuner type | Digital |
| Analog signal format system | PAL, SECAM |
| Digital signal format system | DVB-C, DVB-S, DVB-S2, DVB-T, DVB-T2 |
| Smart TV | Yes |
| Internet TV | Yes |
| Operating system installed | TiVo |
| Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) | Yes |
| Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) version | 2.0.3 |
| Video apps | Amazon Prime Video, Disney+, Netflix, YouTube |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 20 W |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Product colour | White |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Stand type | Legs stand |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | High Dynamic Range 10 (HDR10), Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Video formats supported | H.265, HEVC |
| HDMI ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Headphone outputs | 1 |
| Power consumption (typical) | 26 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 26 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 35 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Width (with stand) | 715 mm |
| Depth (with stand) | 216 mm |
| Height (with stand) | 473 mm |
| Weight (with stand) | 3.35 kg |
| Desktop stand | Yes |
| Remote control included | Yes |
3 years parts and labour. Register your product within 30 days of purchase at sharp.registeritem.co.uk/appliance-details/product-type.
3
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.

Loading
You've added an item to your basket.