2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Dyson V8 Cyclone
Cordless Vacuum Cleaner, Black
£349
Free Delivery
Service that goes further
- Product code: 226564-01
- Bin Capacity (Litres) - 0.54
- Battery Life - 60 min
- Weight - 2.7 kg
- 30% more power
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1256 x 250 x 221

| Type | Cordless Vacuum Cleaner |
| Brand | Dyson |
| Model | V8 Cyclone |
| Also known as: | 226564-01 |
| EAN: | 5025155122587 |
| 30% more power | |
| 50% more run time | |
| No tangles | |
| No loss of suction |
| Product type | 2-in-1 stick vacuum |
| Dust container type | Bagless |
| Product colour | Black, Green |
| Dust capacity | 0.54 L |
| Brush shape | Rectangular |
| Wall mountable | Yes |
| Cleaning type | Dry |
| Dirt separating method | Cyclonic |
| Turbo | Yes |
| Number of power levels | 3 |
| Power source | Battery |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 7 |
| Runtime | 60 min |
| Charging time | 4 h |
| Suction power | 150 AW |
| Package width | 271 mm |
| Package depth | 739 mm |
| Package height | 154 mm |
| Package weight | 4.86 kg |
| Width | 250 mm |
| Depth | 221 mm |
| Height | 1256 mm |
| Weight | 2.7 kg |
| Vacuum brushes included | Mini motorized brush, Motorized brush |
| Crevice tool | Yes |
| Charging base | Yes |
| AC adapter included | Yes |
2 years parts and labour. Keep a copy of your Sales Invoice as proof of purchase.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.

Loading
You've added an item to your basket.