2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Morphy Richards 245744 Signature Retro
Toaster, 4 Slice, Black
£63.78
£69.78 with delivery
Service that goes further
- Product code: 245744
- Number of Slots - 2
- 7 variable browning settings - toast just the way you like it
- Long slots fit 4 slices or are perfect for artisanal bread
- Settings to reheat a cold slice or toast from frozen
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 201 x 183 x 394
| Type | Toaster |
| Brand | Morphy Richards |
| Model | 245744 Signature |
| Also known as: | 245744, 245744 Signature Retro |
| EAN: | 5011832070517 |
| 7 variable browning settings - toast just the way you like it | |
| Long slots fit 4 slices or are perfect for artisanal bread | |
| Settings to reheat a cold slice or toast from frozen | |
| Removable crumb tray for cleaner worktops | |
| Space Saving |
| Number of slices | 4 slice(s) |
| Product colour | Black |
| Variable crust browning control | Yes |
| Number of slots | 2 |
| Reheat function | Yes |
| Defrost function | Yes |
| Removable crumb tray | Yes |
| Control type | Buttons, Level |
| Number of browning levels | 7 |
| Long slot | Yes |
| Variable slot width | Yes |
| Cord storage | Yes |
| Indication light | Yes |
| Stop/cancel button | Yes |
| High-lift mechanism | Yes |
| Power | 1750 W |
| Country of origin | China |
| Plastic packaging weight | 11 g |
| Package width | 216 mm |
| Package depth | 444 mm |
| Package height | 238 mm |
| Package weight | 2.89 kg |
2 years parts and labour, subject to registration within 28 days of purchase. To activate your warranty go to www.morphyrichards.co.uk/pages/product-registration.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.

Loading
You've added an item to your basket.