Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Blackstone 257-2142EU
17" Tabletop Griddle
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: 257-2142EU
- Fuel Type - Gas
- Original 17" Tabletop Griddle
- Easily controlled cooking zone
- Portable design for taking on adventures
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 219 x 551 x 440
The outdoor cooking experience just got better with the Blackstone 17” Tabletop Griddle. Take this portable griddle with you to fuel any adventure. Whether it be tailgating, camping, or a picnic at the park, this griddle will bring restaurant quality food to the table every time. Make a variety of dishes throughout the day thanks to the versatile nature of a flat top grill. From breakfast foods to stir fry and to smash burgers, you'll love cooking everything on your Blackstone Griddle. Featuring our patented rear grease management system for an easy clean up. It's everything you need and more. Food is better on a Blackstone!
| Type | 17" Tabletop Griddle |
| Brand | Blackstone |
| Model | 257-2142EU |
| EAN: | 1220000490031 |
| Original 17 Tabletop Griddle | |
| Easily controlled cooking zone | |
| Portable design for taking on adventures | |
| Patented rear grease management system |
| Number of cooking zones | 1 zone(s) |
| Placement supported | Outdoor |
| Gas type | Butane/Propane |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | Black, Stainless steel |
| Control type | Rotary |
| Burner material | Stainless steel |
| Legs | Yes |
| Number of legs | 4 leg(s) |
| Easy to clean | Yes |
| Width | 551 mm |
| Depth | 440 mm |
| Height | 219 mm |
| Weight | 7.9 kg |
Loading
You've added an item to your basket.