Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Blackstone 257-2147EU
28" Griddle with Hood
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: 257-2147EU
- Fuel Type - Gas
- 28" Original Griddle with Hood
- Two independently controlled cooking zones with 34,000 BTU's
- Dual stainless H burners
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 940 x 1346 x 643
This 28” Griddle with Hood features 34,000 BTUs of searing heat so you can cook all your favorite meals with ease! With two independent cooking zones you'll be able to cook to your fullest potential. Plus, the hood doubles as a cover to protect your griddle from the elements as well as a basting dome to help steam and evenly cook your food.
| Type | 28" Griddle with Hood |
| Brand | Blackstone |
| Model | 257-2147EU |
| EAN: | 1220000490079 |
| 28" Original Griddle with Hood | |
| Two independently controlled cooking zones with 34,000 BTU's | |
| Dual stainless H burners | |
| Patented rear grease management system | |
| Two counter height shelves for an expanded cooking station |
| Number of cooking zones | 2 zone(s) |
| Placement supported | Outdoor |
| Gas type | Butane/Propane |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | Black |
| Control type | Rotary |
| Burner material | Stainless steel |
| Lid | Yes |
| Legs | Yes |
| Wheels | Yes |
| Number of wheels | 2 wheel(s) |
| Easy to clean | Yes |
| Width | 1346 mm |
| Depth | 643 mm |
| Height | 940 mm |
| Weight | 39 kg |
Loading
You've added an item to your basket.